Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 08.10.2015

Dokumentacja medyczna tylko dla wybranych

- Nikt poza pacjentem i osobami udzielającymi świadczeń zdrowotnych nie ma dostępu do tych dokumentów. Jeśli przepisy stanowią inaczej, zwykle potrzebna jest zgoda pacjenta - mówi Marek Cytacki z Biura Rzecznika Praw Pacjenta.
Posłuchaj
  • Marek Cytacki z biura Rzecznika Praw Pacjenta o wglądzie do dokumentacji medycznej (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Jak wyjaśnia gość "Czterech pór roku", dokumentacją medyczną jest wszystko to, co odzwierciedla proces leczenia. - Każdy pracownik medyczny: lekarz, pielęgniarka czy położna dokonując czynności medycznej powinien ją odnotować w dokumentacji, niezależnie od tego, czy ma ona charakter elektroniczny czy papierowy - podkreśla Marek Cytacki.

Czytaj także:
lekarz pacjent 1200.jpg
Pacjencie! poznaj swoje prawa

Obowiązek przechowywania i zabezpieczenia dokumentacji medycznej spoczywa na podmiocie, który ją wytworzył. Pacjent nie może swobodnie nią dysponować. - Ma on prawo do czasowego wykorzystania swojej oryginalnej dokumentacji. Gdyby chciał zabrać ją z przychodni czy szpitala na stałe, wtedy musi poprosić o kopię dokumentów. W razie potrzeby oryginał jest bowiem dla zakładu dowodem, że doszło do leczenia - tłumaczy przedstawiciel biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Z audycji dowiesz się również, kto osobiście ponosi odpowiedzialność za zabezpieczenie dokumentów w danym zakładzie zdrowia oraz kiedy zostanie wprowadzony system elektronicznej dokumentacji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: Marek Cytacki (biuro Rzecznika Praw Pacjenta)

Data emisji: 8.10.2015

Godzina emisji: 11.18

pg/ag