Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 27.02.2018

Jak skutecznie rozwiązać umowę o pracę?

Pierwsza praca i pierwszy etat to z reguły szał radości "mam pracę!". Są składki emerytalne i zdrowotne, normy czasowe i wszystkie przywileje etatowego zatrudnienia. Ale z czasem może się zdarzyć, że ktoś znajdzie inną pracę, która z różnych względów bardziej mu odpowiada, albo pracodawca rozczarował się pracą podwładnego. W "Czterech porach roku" porady z prawa pracy.

Wątpliwości z rozwiązaniem umowy nie ma, kiedy praca jest zawarta na czas określony. Bo obie strony wcześniej się umówiły, kiedy się rozstaną. Z etatem zawartym na czas nieokreślony już tak prosto nie jest. Kodeks Pracy przewiduje bowiem okres przejściowy od chwili powiadomienia pracownika lub pracodawcy o chęci rozwiązania umowy do opuszczenia przez niego miejsca pracy.

- To chroni obie strony - zauważa mecenas Katarzyna Tryniszewska. Pracownika, aby miał czas ewentualnie poszukać innego zajęcia, a pracodawcę, by z dnia na dzień nie dowiedział się, że traci specjalistę i szukał kogoś na jego miejsce.

Rozwiązanie umowy może nastąpić za porozumieniem stron, bądź z inicjatywy jednej ze stron. Czym to się różni? W jakim terminie, z jakich powodów i przy zachowaniu jakich warunków można kogoś zwolnić dyscyplinarnie? Czy fakt, że w firmie przepracowało się 25 lat chroni przed zwolnieniem?

Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Rozmawia: Bogdan Sawicki

Gość: mecenas Katarzyna Tryniszewska (ekspert prawa praacy)

Data emisji: 27.02.2018

Godziny emisji: 11.20

ag/abi