Logo Polskiego Radia
Jedynka
Konto Usunięte Konto Usunięte 24.04.2018

Ślub w czyimś imieniu? To naprawdę możliwe!

Polacy coraz częściej decydują się na spisywanie testamentów, by zabezpieczyć najbliższych na wypadek swojej śmierci. Niestety bardzo rzadko zastanawiamy się nad tym, jak bliscy będą załatwiali nasze sprawy w przypadku, gdy np. ulegniemy wypadkowi i stracimy świadomość.

Rodzina boryka się wtedy z wieloma problemami. Nikt nie dostał przecież prawa do wykonywania w naszym imieniu operacji bankowych, podpisywania dokumentów w ZUS-ie itp. Wystawienie pełnomocnictwa, bo o nim mowa, jest skutecznym i wiążącym rozwiązaniem tego problemu.

- Upoważnienie lub - zamiennie - pełnomocnictwo, można napisać sobie samemu w domu za wyjątkiem sytuacji, gdy chcemy sprzedać nieruchomość. Jednak zachęcam do wizyty u notariusza, bo korzyści, jakie płyną z pełnomocnictwa wystawionego u notariusza są dużo większe niż z takiego wypisanego w domu – przekonywała mec. Katarzyna Ludwig.

Jest bardzo wiele czynności, do których możemy ustanowić pełnomocnika, np. do opieki nad niepełnosprawnym rodzicem, do sprzedaży towarów, do zarządu majątkiem. - Za zgodą sądu możemy nawet ustanowić pełnomocnika, który w naszym imieniu weźmie ślub. Oczywiście w wyjątkowych sytuacjach - mówiła mecenas.    

Do pełnomocnictwa można upoważnić dowolną osobę, która ukończyła 13. rok życia.

Co w wypadku pełnomocnictwa, jeśli małżonkowie mają wspólne konto bankowe? Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: mec. Katarzyna Ludwig (prawnik)

Data emisji: 24.04.2018

Godzina emisji: 11.21

abi/kk