Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 09.03.2020

30 sekund, które może zadecydować o zdrowiu

Mycie rąk, obok kwarantanny i izolacji, kiedy ktoś jest chory, jest najlepszym sposobem nie tylko na koronawirusa, ale na wszystkie drobnoustroje, na grypę, na wszystkie infekcje bakteryjne. A na porządne umycie rąk trzeba nie więcej niż pół minuty. Takie szybkie "chlup, chlup" nie wystarczy.

Centralny Instytut Ochrony Pracy - PIB/Youtube

Lekarz Michał Sutkowski uspokaja, że koronawirus jest potencjalnym, ale niewielkim zagrożeniem w Polsce. Przenosi się drogą kropelkową, czyli jak jesteśmy w pobliżu osoby zakażonej i wdychamy to, co ona wykichała lub wykaszlała. Małe jest ryzyko zakażenia poprzez drobne skaleczenie, bo nie tędy droga dla wirusa.

. .

Wirus musi mieć gospodarza i wybiera sobie drogę wniknięcia do jego organizmu. - Ten wirus upodobał sobie nabłonek śluzówki, a ta śluzówka jest w nosie, w okolicach oczu i przede wszystkim w jamie ustnej - wyjaśnia dr Michał Sutkowski. Tłumaczy, jak należy myć ręce, a nie należy zapominać, żeby namydlić je również pod paznokciami, pod obrączką lub pierścionkiem i myć nadgarstki. A potem dokładnie spłukać mydliny. I pamiętać, żeby nie dotykać twarzy, okolic ust czy nosa. Bo jeśli mamy wirusa na rękach, to właśnie najlepszy sposób, aby go wprowadzić do organizmu.

. .


Lekarz radzi, jaki tryb życia pozwala ograniczyć ryzyko zakażenia. - Trzeba dużo spać, ograniczyć tłustą dietę, często się myć, wietrzyć pokój, zaszczepić się przeciwko grypie. Osoby z grup ryzyka, czyli mające jakieś przewlekłe schorzenia powinny się leczyć - mówi. Pamiętać też, żeby kichać w chusteczkę. Jednorazowych chusteczek nie brakuje.

Jeżeli ktoś czuje się chory, nie powinien wychodzić z domu, bo może zarazić innych w jego otoczeniu. Nie przesadzać z temperaturą w mieszkaniu i pilnować, aby nie przekraczała 20 stopni Celsjusza. Dr Sutkowski mówi, jakie błędy popełnili Włosi, że u nich zachorowało tak wiele osób. W Polsce takich błędów nie popełniono.

Posłuchaj wszystkich rad i informacji, także takiej czy wysokie lub niskie temperatury niszczą wirusa. Przed rozmową relacja z SANEPiD-u.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Marzena Kawa i Daniel Wydrych

Gość: dr n.med. Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce)

Materiał reporterski: Agnieszka Ciecierska

Data emisji: 9.03.2020 r. 

Godzina emisji: 9.21

ag