Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 19.03.2020

Koronawirus. Jak długo wirus utrzymuje się na przedmiotach?

Jak długo koronawirus utrzymuje się na nieożywionych przedmiotach typu kurtka, czapka, telefon - pyta Słuchaczka. Odpowiedź w specjalnym poradniku Programu 1 Polskiego Radia.
Posłuchaj
  • Koronawirus. Jak długo wirus utrzymuje się na nieożywionych przedmiotach? (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie terapii zakażeń i immunologii, przypomniał, że wirus podróżuje przyklejony do kropelek pary wodnej, którą my wydychamy.

- Jeżeli mamy materiał higroskopijny - papier czy tkaninę - to wirus dużo krócej będzie aktywny, ponieważ traci nośnik. Natomiast jeśli mikrokropelki pary wodnej osiądą na blacie biurka, na telefonie, na komputerze, to tam będą one w stanie dłużej być aktywne i niestety - z tego co wiemy - w temperaturze pokojowej wirus w tych miejscach może przeżyć nawet dwa-trzy dni - wyjaśnił. Powierzchnie gładkie, twarde, jak plastik, szkło, metal, są najbardziej niebezpieczne, trzeba być ostrożnym.

- Jeśli chodzi o ubrania - pracownicy służby zdrowia noszą specjalne fartuchy barierowe, bo oni są narażeni na dużą ekspozycję. Przy takich przypadkowych, krótkich kontaktach, ubranie nie stanowi zagrożenia. To nie jest jak przy ospie wietrznej czy odrze, że można drogą powietrzną wirusa przenieść nawet z ubrania - podkreślił dr Grzesiowski.

- Jeśli się obawiamy, ubranie możemy wywietrzyć, uprać (60 stopni to wystarczająca temperatura) czy nawet zdezynfekować, jeśli jest z odpowiedniego materiału - wskazał prof. Włodzimierz Gut, doradca Głównego Inspektora Sanitarnego.

Zauważył, że ludzie powołują się na wyniki badań (dotyczących tego, ile jakiś wirus jest w stanie przetrwać) przeprowadzonych w laboratoriach. - To są wyniki ekstremalne, w warunkach jałowego laboratorium. Nijak się mają do rzeczywistości. Rzeczywistość nie jest jałowa. Mamy bakterie, które potrafią zjeść wirusa na śniadanie. Mamy mnóstwo czynników biologicznych, które niszczą wirusa. Kierowanie się wartościami maksymalnymi z laboratorium to jest podstawowy błąd - stwierdził.

Jak się chronić przed zakażeniem? Co zrobić, gdy się źle czujemy?

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. 

Jak się chronić przed zakażeniem? Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaniu dotykania okolic oczu, nosa i ust. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowuj bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

.  

Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie koronawirusa? W ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną? Masz podwyższoną temperaturę? Kaszlesz i masz duszności? Jeśli odpowiedź brzmi 'tak' - bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną (lista stacji epidemiologicznych) lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego (lista szpitali zakaźnych). 

.  

***

Tytuł audycji: Cztery Pory Roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 19.03.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk