Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 19.04.2020

Koronabalans. "Musimy się nauczyć żyć ostrożnie, ale wciąż pełnią życia"

W czasach epidemii koronawirusa nasz dom przestaje być tylko domem - staje się też biurem i szkołą. Jak sobie poradzić w tej sytuacji? Jak złapać balans?
Posłuchaj
  • Koronabalans. "Musimy się nauczyć żyć ostrożnie, ale wciąż pełnią życia" (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Najważniejsza zasada to nie panikować. - Z drugiej strony, nie możemy absolutnie zaklinać rzeczywistości. Mówić, że nic się nie dzieje, bo sytuacja jest bardzo poważna - podkreśliła Marta Pawłowska, dyrektor Biura Profilaktyki Zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia. Ekspertka zwróciła uwagę, że jest bardzo prawdopodobne, że koronawirus nie zniknie prędko. - Musimy więc nauczyć się żyć ostrożnie, ale jednocześnie dalej pełnią życia - zaznaczyła.

shutterstock_1339400138.jpg
Wsparcie psychologiczne w czasach epidemii. Cykl podcastów Akademii NFZ

Pawłowska wskazała, że dobrze jest planować sobie dni, nie chodzić cały dzień w piżamie. - Trzeba wstać rano, przygotować się do śniadania, poruszać się trochę, zarządzić rodziną - rozdzielić obowiązki, usiąść do zdalnej pracy - wyliczyła. - Trzeba pamiętać, jak ważna dla nas jest w tym okresie higiena emocjonalna - zwróciła uwagę.

Na czym polega taki "koronabalans". - Chodzi o to, byśmy znaleźli czas na to, żeby usiąść z książką i ulubioną herbatą. Można ubrać się cieplej i usiąść na balkonie, popatrzeć na niebo. Można zadzwonić do osoby, którą lubimy i porozmawiać z nią o głupotach - wyjaśniła gość radiowej Jedynki. Dajmy sobie prawo do tego, by nie być perfekcyjnym rodzicem i gospodarzem. - Ustalmy te rzeczy, które są najważniejsze - poradziła specjalistka. - Jeśli zdarzy się tak, że będziemy musieli zjeść obiad złożony z kanapek, to naprawdę nic się nie stanie - zauważyła.

Jeśli sytuacja nas przerasta nie udawajmy, że tak nie jest. Porozmawiajmy z kimś mądrym, życzliwym, silnym emocjonalnie. - Jeśli nie mamy takiej osoby, zgłośmy się do terapeuty. Jeśli jest nam ciężko, nie radzimy sobie, możemy zadzwonić na numer infolinii pacjenta 800 190 590 i poprosić o przełączenie rozmowy do psychoterapeuty  - podkreśliła Pawłowska.

.  

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Reporter: Maciej Oswald

Data emisji: 18.04.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk