Logo Polskiego Radia
Jedynka
Klaudia Hatała 05.06.2020

Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego

28 maja minęła 39. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, Stefana Wyszyńskiego. Dożył 80 lat, a posługę kapłańską pełnił przez 57 lat. Pogrzeb odbył się 31 maja 1981 roku a zaplanowana na 7 czerwca beatyfikacja kardynała, we względu na epidemię, odbędzie się w terminie późniejszym. 
Posłuchaj
  • Śladami Prymasa Tysiąclecia (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

czytaj więcej
Stefan Wyszyński.jpg
Prymas Tysiąclecia - serwis specjalny

W cyklu "A to Polska właśnie" w Programie 1 Polskiego Radia mówiliśmy o miejscach związanych z kardynałem Stefanem Wyszyńskim. 

-  Oczywiście pierwsze takie miejsce to Zuzela, miejsce urodzenia Prymasa - mówi dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Piotr Dmitrowicz. - Później kierunek był jeden, bo od najmłodszych lat mówił, że chciałby zostać księdzem i pomijając elementy edukacji, czyli Łomżę i Warszawę, to jest Włocławek. To miejsce, gdzie tak naprawdę ukształtowała się jego duchowość - dodaje.


Piotr Dmitrowicz zwraca także uwagę, że dużą rolę w życiorysie kardynała Stefana Wyszyńskiego odegrała Warszawa. - Była miejscem, do którego przybył, które pokochał - zaznacza i dodaje, że jeszcze jednym bardzo ważnym pod względem duchowym miejscem jest Częstochowa. - Do której już jako Prymas jeździł kilkanaście razy w roku. Modlić się, szukać natchnienia, siły do kierowania polskim Kościołem - mówi. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy oraz archiwalnych nagrań Prymasa ze zbiorów Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Piotr Dmitrowicz (historyk, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa  Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

Data emisji: 5.06.2020

Godzina emisji: 9.21

kh