Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 08.12.2020

Zima potrafi zaskoczyć kierowców. O czym należy pamiętać?

Prognoza pogody pokazuje, że nagle i niespodziewane ataki zimy w czasie dość ciepłego grudnia to już norma. Jak przygotować samochód na sezon zimowy? Co zrobić, gdy akumulator odmówi posłuszeństwa?  
Posłuchaj
  • Zima potrafi zaskoczyć kierowców. O czym należy pamiętać? (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Kiedy akumulator odmawia posłuszeństwa 

Akumulator jest odpowiedzialny za rozruch silnika oraz zapewnienie prawidłowego funkcjonowania podzespołów, które zasilane są prądem. W szczególności odgrywa to znaczenie podczas postoju pojazdu, ponieważ podczas pracy silnika, to alternator przejmuje pałeczkę i odpowiada za dostarczenie prądu do poszczególnych odbiorników. Warto zaznaczyć, że dla akumulatora zarówno zbyt wysoka jak i zbyt niska temperatura jest szkodliwa. 

Posłuchaj
09:28 4PR kunisz.mp3 Zima potrafi zaskoczyć kierowców. O czym należy pamiętać? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Wystarczy, że samochód przy niskich temperaturach (nawet nie poniżej zera) postoi 2-3 tygodnie, wtedy akumulator może nie zadziałać prawidłowo - mówi Patryk Kuniszewicz z Polskiego Radia Kierowców. - Można skorzystać z pomocy taksówkarzy albo mieć przy sobie kable z grubą żyłą. Uruchamiamy akumulator, ale natychmiast udajemy się do najbliższej stacji kontroli pojazdów, żeby sprawdzić poziom naładowania - radzi.

Zagrożenia na drodze w sezonie jesienno-zimowym
Zagrożenia na drodze w sezonie jesienno-zimowym

System start-stop 

Dla akumulatora niekorzystna jest również eksploatacja na krótkich dystansach. W szczególności dotyczy to pojazdów z systemem start-stop. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po wielokrotnym rozruchu alternatorowi nie uda się w pełni zregenerować akumulatora. Jak podkreśla Patryk Kuniszewicz system start-stop można wyłączyć w każdym samochodzie. - Mamy takie udogodnienie - dodaje. 

Parowanie i zamarzanie szyb w samochodzie 

Deszcz, śnieg i różnice temperatur sprzyjają pojawieniu się w samochodzie wilgoci, która jest najczęstszą przyczyną parowania szyb i ich zamarzania. Należy dokładnie sprawdzić stan uszczelek drzwi, klapy bagażnika i okien. Jeżeli pogoda dopisuje, należy wietrzyć oraz (raz na jakiś czas) dokładnie odkurzyć i posprzątać samochód.

- Nauczono mnie kiedyś, że jak zaparkujemy samochód, a w środku ciepłego powietrza jest dużo, to warto po wyłączeniu silnika pozostawić auto z otwartymi drzwiami, żeby wyrównać temperaturę na zewnątrz i od środka - zaznacza gość audycji. - To może być gwarancja, że jak rano przyjdziemy rano szyby od środka nie będą zamarznięte - dodaje. 

Czytaj: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi:  Roman Czejarek

Gość: Patryk Kuniszewicz (Polskie Radio Kierowców)

Data emisji: 8.12.2020 r. 

Godzina emisji: 9.22

ans