Logo Polskiego Radia
Jedynka
Daniel Szablewski 10.06.2021

"Mam dużo przeciwciał po przechorowaniu COVID-19". Kiedy mogę się zaszczepić?

- Siedem miesięcy temu chorowałam na COVID-19. Teraz mam 620 przeciwciał, co jest dość wysoką liczbą. Czy lekarze mogliby określić granicę tych przeciwciał, kiedy należy się szczepić? - dopytuje słuchaczka radiowej Jedynki.
Posłuchaj
  • CDC (Center for Disease Control and Prevention) zaleca, że od przechorowania koronawirusa musi upłynąć przynajmniej 30 dni, aby móc przyjąć szczepionkę (Jedynka/Cztery pory roku)
Czytaj także

Nowotwór szpital free 1200.jpg
Szczepienie na koronawirusa u osób z zaawansowaną chorobą nowotworową
Posłuchaj
01:36 Jedynka/Cztery pory roku - 10.06.2021 poradnik koronawirus CDC (Center for Disease Control and Prevention) zaleca, że od przechorowania koronawirusa musi upłynąć przynajmniej 30 dni, aby móc przyjąć szczepionkę (Jedynka/Cztery pory roku)

- Nie ma takiej granicy - odpowiada krótko lek. Bartosz Fiałek. Ekspert Jedynki zauważa, że właśnie trwają badania nad standaryzacją testów. - To znaczy nad standaryzacją miana przeciwciał, które jest wystarczające, aby działać ochronnie i chronić nas przed reinfekcją - dodaje.

Na tę chwilę nie wiadomo, kiedy można się zaszczepić, biorąc pod uwagę miano przeciwciał. Dlatego CDC (Center for Disease Control and Prevention) zaleca, że od przechorowania koronawirusa musi upłynąć przynajmniej 30 dni. - Po 30 dniach możemy się bezpiecznie zaszczepić - wyjaśnia lek. Bartosz Fiałek.

- Miano przeciwciał, które sobie wykonamy, nie jest podstawą do kwalifikacji do szczepienia. Dlatego nie ma znaczenia, czy mamy 2, 20, 200 czy 2000 przeciwciał, gdyż nie wiemy, które miano jest ochronne. W tym przypadku podstawą do kwalifikacji jest czas od ustąpienia choroby, który musi wynosić minimum 30 dni od przechorowania COVID-19 - twierdzi gość Jedynki.

Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19

Szczepionka przeciw COVID-19 to - jak czytamy na rządowej stronie poświęconej Narodowemu Programowi Szczepień - jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię. Wyzwala ona w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.

Szczepienie PAP-1200.jpg
Szczepienia przeciwko COVID-19 - co trzeba wiedzieć?

"Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół".


Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadził: Roman Czejarek

Data emisji: 10.06.2021

Godzina emisji: 10.20

DS