Logo Polskiego Radia
Jedynka
Michał Górski 10.01.2022

Zwolnienia lekarskie po nowemu. Co się zmieniło?

Od 1 stycznia 2022 zmieniły się przepisy dotyczące m.in. długości naliczania chorobowego, nie ma też możliwości przebywania na zwolnieniu z powodu kilku różnych chorób. To jednak niejedyne zmiany. O czym powinny wiedzieć osoby wykorzystujące zwolnienia lekarskie?
  • Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują nowe zasady dotyczące kontroli zwolnień lekarskich 
  • Choć większość Polaków korzysta ze zwolnień prawidłowo, zdarzają się nadużycia
  • Zwiększono również wysokość zasiłku przysługującego osobie pozostającej na zwolnieniu

Nowy rok przyniósł nam nie tylko zmiany w prawie podatkowym czy drogowym. Zmieniają się także przepisy związane ze świadczeniami chorobowymi. Przykładowo, gdy zwolnienie jest dłuższe i dobiega do 182 dni płatnych przez ZUS, pojawiają się kontrole.

Zwolnienia lekarskie: dobrodziejstwo czy zmora?

Choć wiele osób przyznaje, że nie wykorzystuje L4, np. z obawy przed utratą pracy, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski zapewnia, że zwolnienia lekarskie i świadczenia wypłacane podczas choroby, to dobrodziejstwo naszych czasów. Jednocześnie dodaje, że podczas korzystania z tej opcji należy zachować zdrowy rozsądek. - Właściwie każdy może być skontrolowany przez ZUS lub samego pracodawcę - mówi gość audycji. Uprawnieniami do kontroli dysponują pracodawcy zatrudniający ponad 20 osób.

Większość Polaków korzysta ze zwolnień w sposób prawidłowy, choć jednocześnie zdarzają się nadużycia. Najczęściej polegają one na świadczeniu pracy podczas trwania zwolnienia. Od nowego roku w zakresie świadczeń chorobowych zmienia się wiele, ale Paweł Żebrowski uspokaja, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie miał nowych narzędzi. - Nie będzie mógł występować do operatorów sieci komórkowych czy banków. Nie będzie też mógł pytać sąsiadów i oczekiwać informacji na temat kontrolowanej osoby - zapewnia w rozmowie z Joanną Racewicz.

Zwolnienia lekarskie: co z zaległościami składkowymi?

Zmiany, które weszły w życie z dniem 1 stycznia, postulowano już od pewnego czasu. Rzecznik ZUS-u przekonuje, że są one korzystne dla obu stron. W ubiegłych latach przedsiębiorca, który spóźnił się nawet o dzień ze składką chorobową, nie mógł liczyć na świadczenie. Musiał wówczas występować z wnioskiem o przywrócenie płatności. Dziś taka osoba może swobodnie korzystać ze świadczenia. - Przypomnę, że składka chorobowa jest dla przedsiębiorców dobrowolna - mówi Żebrowski.


Posłuchaj
08:19 PR1_AAC 2022_01_10-09-37-15.mp3 Od 1 stycznia zmianie uległy zasady dotyczące kontroli zwolnień lekarskich (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Rodzicom wychowującym dzieci nadal przysługiwać będzie sześćdziesiąt dni w roku na opiekę, bez względu na to, czy zostanie wprowadzony i wykorzystany dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Zmianie uległa natomiast wysokość zasiłku przysługującego osobie pozostającej na L4. - Wcześniej było to 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku, a od 1 stycznia jest to 80 proc., niezależnie od tego, czy przebywamy w domu, czy też w szpitalu - wyjaśnia gość audycji.

Wypalenie zawodowe, a zwolnienie lekarskie

W mediach głośno było ostatnio o tzw. wypaleniu zawodowym. Choć nie jest to jeszcze osobna jednostka chorobowa i lekarz nie może wystawić na nie zwolnienia, to niewykluczone, że wkrótce sytuacja ulegnie zmianie. Za decyzję odpowiada jednak Ministerstwo Zdrowia. - Dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to jest jednak sprawa drugorzędna. Każde zwolnienie lekarskie, bez względu na przyczynę, podlega kontroli - zaznacza Paweł Żebrowski.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Joanna Racewicz

Gość: Paweł Żebrowski (rzecznik ZUS-u)

Data emisji: 10.01.2021

Godzina emisji: 9.37

mg