Logo Polskiego Radia
Jedynka
Ewa Dryhusz 24.01.2012

Kiedy testament ustny jest ważny?

Co zrobić, kiedy takiego dokumentu nie ma oraz kiedy osoba składająca testament jest pod wpływem silnych środków przeciwbólowych? Posłuchaj porad eksperta!
Kiedy testament ustny jest ważny?Glow Images/East News

Gość "Czterech pór roku" Marta Bazarnik, specjalistka prawa spadkowego, wyjaśniła niekóre zawiłości prawa spadkowego. – Testament ustny to sytuacja wyjątkowa. Polskie prawo preferuje raczej formę pisemną, niezależnie od tego, czy notarialną, czy zwykłą – mówi Marta Bazarnik. Ekspert zaznacza, że testament ustny musi być zeznany w obecności trzech świadków, gdy nie istnieje inna możliwość sporządzenia testamentu. – To sytuacja wyjątkowa i stwarzająca wiele problemów na przyszłość. Muszą być zachowane pewne warunki: świadkowie to muszą być osoby, które mają pełną zdolność do czynności prawnych – podkreśla gość radiowej Jedynki.

Jeśli osoba chora na łożu śmierci składa ustnie testament, może on zostać podważony, jeśli nie zostaną dochowane odpowiednie czynności w warunkach szpitalnych. Najlepiej, żeby wśród trzech świadków znajdował się lekarz: wtedy ryzyko podważenia takiego testamentu znacznie spada. – Osoba, która sporządza testament, nie powinna znajdować się w stanie wyłączającym świadome lub swobodne powzięcie decyzji. Jest to kwestia do udowodnienia przed sądem. Z punktu widzenia procesu, jeżeli obecny był lekarz, który potwierdzi, że mimo środków przeciwbólowych osoba miała świadomość swoich czynów, świadomość ostatniej woli, taki testament zachowuje swoją ważność – wyjaśnia Marta Bazarnik w "Czterech porach roku".

Co w sytuacji, gdy nie ma spadkobierców w linii prostej: małżonków, rodziców, dzieci? Jeżeli istnieje rodzeństwo osoby zmarłej, to w miejsce spadkobiercy wchodzi właśnie ono, jeśli go nie ma, dziedziczą dalej albo zstępni małżonka, albo dziadkowie. – To jest nowość w polskim prawie, że dziedziczyć mogą pasierbi, a jeśli takich nie ma – dziadkowie – tłumaczy specjalistka prawa spadkowego. Kiedy nie ma pasierbów ani dziadków, do spadku ustawowego dochodzi gmina ostatniego miejsca zamieszkania albo Skarb Państwa; ponieważ prawo przewiduje zamknięty krąg spadkobierców ustawowych, dalecy krewni są wyłączeni ze spadkobrania.

Jak może sporządzić testament osoba niewidoma i jak dochodzić zachowku po babci, dowiesz się słuchając wszystkich porad gościa "Czterech pór roku". Zapraszamy!

Rozmawiała Sława Bieńczycka.

(ed)