Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 02.03.2012

Podziel się podatkiem

Zamiast oddawać cały podatek państwu można jego część przekazać organizacjom pożytku publicznego.
Podziel się podatkiemźr

Dokładnie mówiąc, to możemy przekazać 1 procent z naszego podatku. Robi to już co trzeci Polak. - Chcemy, żeby ta liczba się zwiększyła - mówi Małgorzata Borowska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor, wydawca portalu ngo.pl. Wydaje się, że 1 procent to niewiele, ale jak zsumować te procenty, to wyjdzie niezła suma. W radiowej Jedynce radzimy, jak to zrobić. W ubiegłym roku Polacy przekazali organizacjom pozarządowym ponad 400 milionów złotych.

Małgorzata
Małgorzata Borowska

Przekazanie 1 procenta jest bardzo proste. Wypełniając doroczny PIT należy w odpowiednią rubrykę wpisał nazwę organizacji i jej numer KRS. Taki numer ma każda organizacji pożytku publicznego na swojej stronie. Można również znaleźć ich spis, choćby TUTAJ. Jeśli ktoś korzysta z możliwosci rozliczenia się przez internet, to spis organizacji zostanie pokazany po wpisaniu pierwszej litery nazyw. Również w komputerowych programach do rozliczenia PIT powinny byc spisy KRS. Ale uwaga! Taki spis może się zmienić. Ostateczna wersja ma byc opublikowana 15 marca.

1 procent podatku dochodowego mogą przekazać organizacjom:
- podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych);
- podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
- podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.

1 procent mogą przekazać również emeryci, pod warunkiem jednak, że samodzielnie wypełnią PIT-37 na podstawie PIT-u otrzymanego z ZUS. Podatnicy, którzy zdecydowali się na rozliczenie podatku przez pracodawcę nie mają możliwości przekazania 1 procent.
Rozmawiała Marta Kielczyk.

(ag)