Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 17.09.2012

Szczepić się czy nie szczepić przeciwko grypie?

Polacy niechętnie się szczepią może i dlatego, że funkcjonuje wiele mitów zniechęcających do szczepień lub wywołujących strach. Wątpliwości wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski.
Szczepić się czy nie szczepić przeciwko grypie? Glow Images/East News

Choć do zimy i sezonu grypowego zostało jeszcze trochę czasu, ale warto już teraz zadbać o zdrowie i zaszczepić się przeciwko grypie. Bo korzystniej jest być przygotowanym wcześniej na atak wirusa, niż w ostatniej chwili szczepić się między jednym katarem a drugim.

dr
dr Paweł Grzesiowski

Przede wszystkim przed szczepieniem powinien zbadać nas lekarz, który zdecyduje, czy można się szczepić. - Jeżeli zezwoli na szczepienie, a ktoś choruje to jest to poważny błąd lekarski - mówi w radiowej Jedynce dr Pawel Grzesiowski , pediatra, wakcynolog z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.
Gość "Czterech pór roku" obala pewne mity związane ze szczepieniami. Przede wszystkim nie jest prawdą, że jak ktoś zaszczepi się, to będzie już musiał powtarzać szczepienia co rok. - Jeżeli zdecyduje się, by się nie szczepić w kolejnym roku, to nic złego z tego powodu się nie stanie - zapewnia lekarz.
Często osoby, które się zaszczepiły narzekają, że mimo szczepionki chorowały na grypę. - Szczepionka działa tylko na grypę, a chorób, które ją przypominają objawami, czyli gorączką i katarem, jest około 200 - mówi specjalista. Więc na grypę chorować nie będziemy, ale szczepionka nie chroni przed każdym przeziębieniem.
Szczepić powinny się przede wszystkim osoby z grup ryzyka. Do takich należą wszyscy, którzy mają osłabiony układ odpornościowy. Np. dla tych, którzy przeszli zawał serca grypa może być zabójcza.
Posłuchaj całej rozmowy z dr. Grzesiowskim, z której dokładnie dowiesz się, kto szczególnie powinien się zaszczepić i jakie funkcjonują mity o szczepieniach przeciwko grypie.
Rozmawiała Karolina Rożej.
(ag)