Logo Polskiego Radia
Jedynka
Szczepan Rybiński 15.01.2013

Niewolnictwo w XXI wieku

Jak zapewnia Irena Dawid-Olczyk z Fundacji La Strada ten problem to nie abstrakcja. Dziś handel ludźmi może mieć różne formy jednak cel zawsze pozostaje ten sam.
Niewolnictwo w XXI wiekupolicja.pl
Posłuchaj
  • Irena David-Olczyk w Czterech Porach Roku

- Zawsze najważniejszy jest dochód sprawcy, dlatego - zwłaszcza za granicą - najczęściej ofiarą padają osoby nieprzygotowane do wyjazdu, które nie czytają dokładnie umowy i nie znają języka, ale mimo to są bardzo zdeterminowane - wyjaśnia gość radiowej Jedynki. Często bywa też tak, że ofiara wchodzi w relacje ze sprawcą, co zdecydowanie utrudnia interwencję.

- Może zajść taka sytuacja, że ofiara jest emocjonalnie związana ze sprawcą i nie zawsze chodzi tu o związek między kobietą a mężczyzną. Wystarczy że czujemy wobec kogoś dług wdzięczności np. za pomoc w znalezieniu pracy. Wtedy poczucie obowiązku sprawia, że trudno nam się z tego wyplątać - tłumaczy Irena Dawid-Olczyk.

W takim razie co zrobić, aby nie znaleźć się w takiej sytuacji i jakie ogłoszenia powinny budzić nasze wątpliwości? Dowiesz się słuchając dołączonego materiału.

Rozmawiała Karolina Rożej.

szr