Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 22.10.2013

Jąkanie to nie wyrok, można się z tego wyleczyć

Ci, którzy widzieli film "Jak zostać królem" pamiętają, jak jąkający się brytyjski król Jerzy VI nie może przemawiać do ludu. Pomocy szuka u niekonwencjonalnego specjalisty od dykcji. Okazuje się, że jąkanie to problem z psychiką, a nie z narządami mowy
Colin Firth and Helena Bonham Carter w filmie Jak zostać królemColin Firth and Helena Bonham Carter w filmie "Jak zostać królem"Wikipedia/CC 2,0

Colin Firth tak sugestywnie zagrał Jerzego VI, że dostał za tę rolę Oskara. Specjalista kazał mu robić różne ćwiczenia, dzięki którym król przestał się jąkać.
Dawid Tomaszewski , trener w Centrum Terapii Jąkania w Mikołowie i autor książki "Światełko w tunelu" przekonuje, że jąknie nie ma związku z narządami mowy. Przyczyny problemu należy szukać w psychice człowieka. - Osoby jąkające się nie mają problemów z artykulacją, czy z narządami mowy - zwraca uwagę w "Czterech porach roku" . Osoby jąkające się mają problem w kontaktami z innymi ludźmi, kiedy dochodzi do rozmowy, kiedy muszą zadać pytanie obcej osobie. Wtedy następuje blokada. Bo w głowie myśli nie jąkają się.
Specjalista zapewnia, że z jąkania można się wyleczyć. - Jąkanie to nie dożywotni wyrok, jak to było dotychczas - mówi gość radiowej Jedynki . Terapia polega na nauczeniu się alternatywnego sposobu mówienia, który pozwoli na płynne wypowiadanie się w sytuacjach stresowych, i w codziennych, i w szkole, i w pracy, i przez telefon.

Zabawy z językiem >>> Posłuchaj na moje.polskieradio.pl
Katarzyna Skoczylas , uczestniczka zajęć w centrum, bierze udział w kursach od połowy maja. Po niespełna pół roku mówi już bez jąkania, choć w wolnym tempie. Przyznaje, że cały problem leży w głowie. Bo osoba ma ułożone gładkie zdanie, chce je wypowiedzieć i raptem wpada w panikę. - Stajesz i raptem wszystko się zamyka, nagle blokujesz się w sobie, wszystko się zamyka i nie da się nic powiedzieć - opisuje swe odczucia.
Jej zdaniem, najtrudniejszym momentem na kursie jest konieczność wystąpienia przed grupą i powiedzenia czegoś o sobie. Katarzyna Skoczylas opowiada o tym, jakie zajęcia są prowadzone podczas terapii. W jej opinii, najgorszy jest pierwszy tydzień. Wtedy uczestnicy kursów nic nie mówią, a porozumiewają się pisząc do siebie na kartkach.
Dawid Tomaszewski przyznał, że sam się jąkał i już w pewnym momencie stracił nadzieję, że da się wyleczyć z tej przypadłości. Zapewnia, że wyleczyć z jąkania można kogoś w miesiąc. Ale potem całe życie trzeba ćwiczyć, żeby te sprawność utrzymywać. Centrum zapenia nowoczesna i skuteczną teerapię. Opowiada, że niedawno delegacja placówki była w Londynie. Z zaskoczeniem zobaczyli, że tam nadal jąkanie leczy się ćwiczeniami z wkładanymi do ust kamyczkami. Dokładnie jak w filmie "Jak zostać królem".
Rozmawiał Roman Czejarek.
(ag)