Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 19.02.2010

Zmiany w GIOŚ

Nowe kompetencje, kontrola składowisk odpadów i przedsiębiorców, zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, a także powołanie straży ochrony przyrody - to tylko niektóre z działań Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w 2010 roku.

Wiele już udało się zrobić, ale nadal bardzo trudno nam dostosować się do przepisów unijnych. Dlatego Inspekcja chce rozszerzyć swoje działania kontrolne i monitorujące - zapewnia Agnieszkę Jas Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewicz:

Andrzej Jagusiewicz: - Chcemy się zespolić z Wojewódzkimi Inspektoratami Ochrony Środowiska, czyli chcemy oderwać je od wojewody.

Joanna Piekutowska z Departamentu Inspekcji i Orzecznictwa: - W roku 2010 będziemy kontynuować nasze działania kontrolne, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki odpadami. Dużo spraw jest do rozwiązania, zwłaszcza w sektorze gospodarki komunalnej, więc przewidujemy kontynuację cyklu kontrolnego, dotyczącego składowisk odpadów oraz nowy cykl kontrolny dotyczący odpadów biodegradowalnych, a także opakowania szklane.

Andrzej Jagusiewicz: - To jest rok zamykania składowisk odpadów komunalnych, które nie spełniają kryteriów unijnej dyrektywy; mamy takich składowisk ponad 100, nowe składowiska, które będą budowane, muszą spełniać kryteria unijne i taki jest zapis w krajowym planie gospodarowania odpadami i taka jest nasza polityka.

Izabela Szadura z Departamentu Kontroli Rynku: - Jednym z priorytetów jest zapewnienie prawidłowego międzynarodowego przemieszczania odpadów. Tutaj chcemy nadal wzmacniać współpracę z innymi organami kontrolnymi w zakresie kontroli nielegalnego przemieszczania odpadów, ponieważ już według danych za rok ubiegły wynika, że po raz pierwszy nie zanotowaliśmy żadnego przypadku przywozu odpadów komunalnych do Polski.

Andrzej Jagusiewicz: - Szczególnie jest nam bliski, i koniecznie musimy się tym zająć, segment gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Powinniśmy byli osiągnąć ilość recyklingowanego czy odzyskiwanego sprzętu w wysokości 4 kg na mieszkańca, a osiągnęliśmy zaledwie ¼ tego poziomu. Temu chcemy poświęcić nasze działania, wzmacniając kontrole i w sposób efektywny i drastyczny kontrolować podmioty, które odzyskują elektryczny i elektroniczny sprzęt.

Kiedyś się mówiło o powstaniu policji środowiskowej, czy to też jest brane pod uwagę?

Joanna Piekutowska: - Niektórzy naszych inspektorów nazywają taką policją środowiskową, natomiast nie jesteśmy umundurowani, nie nosimy broni, więc się od policji różnimy, natomiast co do przyszłości i kierunków zmian, to czas pokaże w którą stronę nasze służby będą ewaluowały.

Andrzej Jagusiewicz: - W ramach reformy Inspekcji Ochrony Środowiska chcemy stworzyć straż ochrony przyrody na bazie tych służb wojewódzkich jakie istnieją przy wojewodzie, ale są niedoinwestowanie, niedoceniane, rozproszone. Mianowicie, straże rybackie, straże łowieckie. W ramach tej nowej inspekcji będzie straż ochrony przyrody.

Zadaniem Inspektoratu na ten rok jest również przygotowanie planu ochrony Bałtyku, który ma być przedstawiony podczas majowej konferencji w Moskwie poświęconej właśnie sprawom Morza Bałtyckiego.