Logo Polskiego Radia
Jedynka
Dorota Cała 21.02.2011

Energia z wiatru

Zbudowanie dziś w Polsce elektrowni wiatrowej o mocy 30-50 MW to pomysł możliwy do realizacji niemal na każdym terenie, podczas gdy postawienie biogazowni o takiej mocy jest niewyobrażalne. Ilość biomasy, jaką trzeba by sprowadzać, byłaby gigantyczna.
Energia z wiatru SXC

Elektrownie wiatrowe są najtańszym odnawialnym źródłem energii. Eksperci szacują, że w 2020 roku koszty produkcji energii z wiatru będą porównywalne z kosztami produkcji energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych. Rozwój energetyki wiatrowej to także kilkaset nowych miejsc pracy rocznie. Agnieszka Jas:

Tylko w tamtym roku do sieci elektroenergetycznej w Europie trafiło dziesięć tysięcy megawatów energii z wiatru. Niewątpliwie to jej najefektywniejsze źródło.

Jarosław Mroczek z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej: - Dzisiaj zbudowanie elektrowni wiatrowej o mocy trzydziestu-pięćdziesięciu megawatów to przedsięwzięcie możliwe do zrealizowania niemal na każdym, spełniającym określone warunki, terenie, mimo że poważne i drogie. Jednakże postawienie biogazowni o takiej mocy jest niewyobrażalne, ponieważ ilość biomasy, jaką trzeba by sprowadzać do tego źródła, byłaby gigantyczna. Zapewne w celu zasilania jednej instalacji musiałaby pochodzić z całego województwa.

Koszty realizacji inwestycji w energetyce wiatrowej są mniejsze niż przedsięwzięć dotyczących innych gałęzi energetyki odnawialnej.

Katarzyna Michałowska-Knap z Instytutu Energetyki Odnawialnej: - Jeżeli spojrzymy na koszty technologii oczekiwanych w 2020 roku, dostrzeżemy, że z raportów przedstawionych przez Komisję Europejską wynika, iż to najtańsza metoda pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Oczekuje się, że do tego momentu nastąpi znaczący spadek kosztów także morskiej energetyki wiatrowej, ponieważ jest ona znacznie efektywniejsza ze względu na większe prędkości wiatru.

Ekperci szacują, iż moc energii wiatrowej zainstalowanej na europejskich morzach w 2020 roku osiągnie wielkość nawet czterdziestu gigawatów.

Katarzyna Michałowska-Knap: - Będzie to gigantyczny rynek dla przedsiębiorstw mających możliwość dostarczania komponentów, olbrzymi dla firm instalujących je na morzu i w późniejszym czasie obsługujących działające farmy wiatrowe.

W Polsce do 2020 do sieci ma zostać przyłączonych sześć tysięcy megawatów energii z wiatru. Inwestycje związane z energetyką odnawialną to szansa na nowe miejsca pracy.

Michał Ćwil z Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej: - Obejmują one nie tylko obszar obsługi, lecz również budowy i przygotowania projektów opartych na niezwykle skomplikowanych procedurach związanych z przyłączeniem do sieci, oceną oddziaływania na środowisko, uzyskaniem decyzji lokalizacyjnej, dokonaniem pomiarów. Obecnie szacuje się, że w energetyce odnawialnej pracuje około półtora miliona ludzi.

W energetyce wiatrowej w Polsce zatrudnionych jest około dwóch tysięcy osób. Za dziewięć lat liczba ta może wzrosnąć nawet do sześćdziesięciu sześciu tysięcy.

(dc)

21-02-2011 06:24 02'57