Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 23.11.2009

Ekologiczny krakowski bazar

Mieszkańcy, którzy mają niepotrzebny już sprzęt, mogą go wystawić na portalu internetowym...
Posłuchaj
  • 09-11-23

W Krakowie oprócz tego, że można być ekologicznym, można także pomóc innym. Mieszkańcy, którzy mają niepotrzebny już sprzęt mogą go wystawić na portalu internetowym przygotowanym przez władze miasta.
Internetowy bazar powstał, aby umożliwić wymianę używanych, ale sprawnych: urządzeń, sprzętów i innych przedmiotów, które dotychczasowemu właścicielowi nie są już potrzebne, a mogą być potrzebne innym osobom.

- Zadzwoniłbym tam gdzie trzeba, żeby po nią przyjechali i zabrali, albo bym zawiózł do marketu i ta, zostawił, ale podejrzewam, że bym ją po prostu wyrzucił na śmietnik.
- Pewnie bym się zastanowił, sprawdził w Internecie, czy jest jakiś punkt gdzie można zdać, w sposób ekologiczny, lodówkę, szczególnie, że pracuję dla Greenpeace’u i nie chciałbym, żeby ta lodówka była zutylizowana nieekologicznie.
- Pralki i lodówki można oddać w specjalne miejsce, a niekoniecznie wyrzucać do kontenerów.

Jacek Bartlewicz z Zarządu Infrastruktury Komunalnej w Krakowie: - W krajach cywilizowanych, jeśli chodzi o system gospodarki odpadami, to jest coś co jest na porządku dziennym, ale chcieliśmy spróbować jak to będzie funkcjonować. My czasem przypominamy, że taka strona jest i jest taka możliwość, żeby zamiast wywozić to do lasu czy podrzucać sąsiadowi, przekazywać to dalej.

Michał Peclik z ZIK w Krakowie: - Idea jest taka, żeby sprzęt, który nadaje się jeszcze do użytku, a nie jest nam potrzebny, nie lądował na wysypisku śmieci albo w lesie, tylko żeby komuś dalej służył. Mamy podwójną korzyść: mniej wyrzucanych śmieci i redukujemy emisję zanieczyszczeń podczas produkowania nowej rzeczy.

Jacek Bartlewicz: - Te ogłoszenia, które Wisza na stronie wskazują, że idea jest słuszna, bo ktoś tam pyta np. o sprzęt komputerowy, inny chce oddać kanapę itd. Ogłoszenia wiszą przez tydzień i jeśli nie są ponawiane to spadają.

Michał Peclik: - Są ludzie którzy nie potrzebują komputera, który ma rok, a inni chcieliby taki, który ma 3 lata. To jest taki bazarek, gdzie można się pozbyć rzeczy bezkosztowo. Teraz kupując nową lodówkę możemy starą oddać do sklepu, ale czasem nie mamy co zrobić ze starą.

Można ją zgłosić właśnie do miejskiego portalu internetowego. System „second hand" ma pozytywny aspekt ekologiczny - przyczynia się do wydłużenia „życia" produktu i ogranicza ilość przedmiotów trafiających na składowisko odpadów. Ogranicza też zapotrzebowanie na surowce - zamiast kupować nowy przedmiot, możemy korzystać z używanego, który może jeszcze długo posłużyć. Sprawą zajął się Kamil Olak.