Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 24.11.2009

Ekopostulaty do premiera

Najmłodsi obywatele naszego kraju przygotowali ponad 9 tysięcy klimatycznych życzeń. Część z nich zawisła na ogrodzeniu przed Kancelarią Premiera w Warszawie...

W grudniu tego roku, na Konferencji Narodów Zjednoczonych w Kopenhadze, ważyć się będą losy klimatu. Konferencja ma dla Polski niebagatelne znaczenie dla budżetu, bezpieczeństwa energetycznego, rolnictwa, wreszcie - dla kieszeni podatnika. Najmłodsi obywatele naszego kraju, mając tego świadomość, przygotowali ponad 9tysięcy klimatycznych życzeń. Część z nich zawisła na ogrodzeniu przed Kancelarią Premiera w Warszawie. Kamil Olak wysłuchał postulatów młodych ekologów.

- Prosimy o zniesienie darmowych reklamówek.
- Prosimy o wsparcie energetyki odnawialnej.
- Chcielibyśmy, aby państwo usprawniło transport publiczny.
- Prosimy o wprowadzenie obowiązku instalacji termostatów na kaloryferach.

Maria Huma z Polskiej Zielonej Sieci: - Chcemy osiągnąć to, aby rząd zwrócił uwagę na problemy, jakie stoją przed ludzkością, a mianowicie narastające zagrożenia związane ze zmianami klimatu.

Marta Śmigrowska – kierownik Programu dla Klimatu: - Te dzieci nie mają w tej chwili wpływu na to, jak będzie wyglądać ich przyszłość, czy przyszłość klimatu, natomiast chciały powiedzieć premierowi, że jest to dla nich istotne, żeby premier przyłożył się do tego porozumienia, żeby ono zakończyło się sukcesem.

Aneta Mikulska z Gimnazjum 71 na Bielanach: - My jesteśmy w gimnazjum, ale uważam, że już od podstawówki powinny być wprowadzone takie programy ekologiczne, warsztaty prowadzone przez ludzi z zewnątrz, wtedy przychodzą z różnymi pomysłami. Tak samo jak różne projekty są bardzo fajne, bo wtedy mobilizuje się grupa.

- Mieliśmy parę zajęć dotyczących ochrony klimatu, pani dała nam chmurki, na których musieliśmy przedstawić swoje postulaty dotyczące emisji CO2.
- Prosimy, aby było więcej parków.
- Prosimy o wprowadzenie żarówek energooszczędnych.
- Pragniemy czuć się bezpiecznie.
- Prosimy o budowę bezpłatnych parkingów przy stacji metra.
- Pragniemy tańszych kolektorów słonecznych.

Maria Huma: - Dzieci ze wszystkich województw w Polsce, ze szkół przygotowały 10 tysięcy postulatów do premiera rządu, wyrażają w nich swoje nadzieje, obawy związane ze zmianami klimatycznymi i proszą polski rząd o wprowadzenie daleko idących zmian, które by przeciwdziałały zmianom klimatycznym.

- Powinniśmy dbać o środowisko i dbać, aby było czysto i porządnie. Nie śmiecić, segregować odpady.
- Takie proste czynności jak hibernacja w komputerze, czy wyłączanie ładowarki od komórki z kontaktu, jeśli nie jest potrzebna, gaszenie światła, nie wkładanie ciepłych dań do lodówki, to możemy na co dzień wykonywać.

Marta Śmigrowska: - Również ograniczenie emisji spalin.

Maria Huma: - Młodzież jest bardzo aktywna i świadoma różnych zagrożeń, nawet bardziej niż nam się wydaje, poziom edukacji ekologicznej jest wdrażany na wczesnym etapie.

Prace uczniów w ramach akcji "Szkoły dla Klimatu", można zobaczyć w Alejach Ujazdowskich przy Parku Łazienkowskim w Warszawie.