Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 11.02.2010

Ekologiczna misja

Organizacja powołana przez protestantów „Etyka i energia” zajmuje się promowaniem energooszczędnych metod ogrzewania i pomocą w znajdowaniu optymalnych technologii...

Na południu Polski rusza niezwykła misja: protestanci ze Szwecji przyjadą z naukami do jezuitów z miejscowości Stara Wieś. Nie oznacza to jednak zamiaru konwersji zakonników - nauki będą bowiem dotyczyć sposobów oszczędzania energii. Karolina Wichowska:

Jezuici z południa naszego kraju to pierwsza grupa Polaków, która zdecydowała się skorzystać ze szwedzkiej oferty. Tamtejsza organizacja powołana przez protestantów „Etyka i energia” zajmuje się promowaniem energooszczędnych metod ogrzewania i pomocą w znajdowaniu optymalnych technologii.

Jerzy Krzyżowski – odpowiedzialny za kontakty z Polską ekspert organizacji: - Tutaj najciekawsze są kościoły, ponieważ większość z nich to stare i zabytkowe budynki i zgromadzone w nich dzieła sztuki wymagają właściwego klimatu, dlatego trzeba znaleźć takie specjalne rozwiązania, które by zapewniły jak najlepszą kondycję dla naszych zabytków, a jednocześnie stanowiły pewien komfort dla przebywających tam ludzi.

Chodzi wiec nie tylko o zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery, ale też o zapewnienie właściwej wilgotności wewnątrz bazyliki.

Jerzy Krzyżowski: - Kościół, gdzie ściany są 2-metrowe działa jak wielki akumulator ciepła, co jest korzystne jesienią, ale mniej korzystne wiosną, gdy już jest ciepło na dworze, a w środku jednak jest chłodno. Trzeba więc ogrzewać, bo wpuszczenie ciepła z zewnątrz spowoduje osadzanie się wilgoci na powierzchniach zabytków.

W tej chwili trwa dokładne sprawdzanie, które elementy instalacji ogrzewania są najbardziej energochłonne.

O. Jan Gruszka – przełożony klasztoru w Starej Wsi: - Audyt pokazuje jakie oszczędności i gdzie można poczynić i co zrobić, żeby rezultaty były lepsze.

Inwestycja w nowe technologie ogrzewania nie tylko pomoże chronić środowisko i zabytki, ale także pozwoli na znaczne oszczędności. Wszystko to zasługuje na pochwałę – ocenia warszawski jezuita o. Wacław Oszajca.

O. Wacław Oszajca: - Do dziś pieniądz jest jakby rzeczą wstydliwą, jeśli chodzi o zwłaszcza kościół katolicki. Na to wskazał sobór, nawet dowartościowano ten pieniądz, który składamy choćby na tacy. Ten pieniądz staje się częścią mszy, to nakłada dodatkowe zobowiązania na proboszczów, żeby ten pieniądz był wydawany z głową, no i z sercem oczywiście.

Popularyzowanie oszczędzania energii jest jak najbardziej zgodne z nauką kościoła i wszelkie inicjatywy do tego zachęcające mogą liczyć na poparcie – deklaruje rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.

Ks. Józef Kloch: - W ostatnim orędziu Benedykt XVI mówił kilkanaście razy o ekologii, ze nowoczesne technologie powinny być tak samo znane nie tylko tym, którzy je stworzyli, ale powinny być udostępniane różnym krajom, społecznościom.

Rzecznik Episkopatu, zważywszy na to, że inicjatywa Szwedów związana jest z kościołem protestanckim, dodaje także, że chociaż ekologia nie jest tematem dialogu między religijnego, to wspólne działania chroniące środowisko mogą wyjść wyłącznie na dobre przedstawicielom wszystkich wyznań.

Organizacja „Etyka i energia” powstała 10 lat temu, by pomagać szwedzkim pastorom zredukować olbrzymie koszty ogrzewania kościołów.