Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 26.02.2010

Inteligentne sieci energetyczne

Nawet 20% energii będzie można zaoszczędzić dzięki inteligentnym sieciom energetycznym...

Są one wyposażone w liczniki, rejestratory i przełączniki, które pomogą monitorować zużycie energii zarówno w domach jak i w firmach. Będziemy wiedzieć, kiedy nasza lodówka zużywa najwięcej prądu, kiedy najlepiej zrobić pranie i kiedy wyłączyć telewizor. Efekty zobaczymy na rachunku - zapewniają Agnieszkę Jas eksperci:

Joanna Strzelec-Łobodzińska – w-ce Minister Gospodarki: - Chodzi o taką bieżącą komunikację pomiędzy odbiorcą energii a spółką dostarczającą. Po drodze musi być ta inteligentna sieć, która pozwoli, aby w obie strony w czasie rzeczywistym przepływała informacja. Żeby obywatel wiedział, jak najtaniej zakupić potrzebną dla siebie ilość energii elektrycznej.

Mariusz Swora – prezes Urzędu Regulacji Energetyki: - Te nowoczesne rozwiązania to m.in. inteligentne liczniki, które pozwalają na dwustronną komunikację, w wymiarze praktycznym pozwalają na odczyt zużytej energii w czasie rzeczywistym. Nam dają podstawowe informacje: ile tej energii zużywamy. Tej inteligencji sieci nie można sprowadzać tylko do inteligentnych liczników, to jest pewna koncepcja, a więc coś, co daje możliwość łatwiejszego przełączania farm wiatrowych, daje możliwość rozwoju transportu elektrycznego, rozwoju pasywnych domów. Inteligentne sieci są kluczem do efektywności energetycznej w tych obszarach.

Andrzej Kraszewski – Minister Środowiska: - Jeżeli będą one w kierunku oszczędzania energii, będą również w kierunku redukcji emisji. Tak więc po pierwsze – efektywność, bo każda tona zaoszczędzonej emisji jest najtańsza. To się przełoży na mniejsze koszty, które gospodarstwa domowe będą ponosiły z tytułu oszczędzania energii.

Jan Rączka – prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: - Takim przykładem jest to, że operator sieci będzie mógł pewne klasy urządzeń na krótki czas odłączyć od sieci. Np. lodówki, jeśli nie są otwierane, to przez pół godziny albo godzinę nie muszą być zaopatrywane w elektryczność. Wyobraźmy sobie taką sytuacje, ze jest nagły wzrost poboru elektryczności i wówczas operator sieci wyłącza na pół godziny lodówki, żeby zmniejszyć popyt. Dzięki temu nie musi uruchamiać bardzo drogich mocy szczytowych.

Mariusz Swora: - Na to liczę, że te inteligentne liczniki dostarczą nam takich podstawowych wiadomości, kiedy możemy skorzystać z pralki, kiedy włączyć telewizor, żeby to odbywało się najkorzystniej dla naszego budżetu.

Joanna Strzelec-Łobodzińska: - To jest kwestia świadomościowa, my nie myślimy o tym, jak zużywamy. Myślimy - za ile w momencie, gdy płacimy rachunek, natomiast stworzenie takiej świadomości wpływu na to ile zapłacimy za energię, to jest ten element tej inteligencji.

Pilotażowe projekty dotyczące inteligentnych sieci energetycznych już są. Na szerszą skalę inwestycje będą realizowane już za 5 lat.