Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 04.03.2010

Energooszczędne domy

Trzeba m.in. wykorzystywać okna - tak, aby były odpowiednio rozmieszczone. Wszystko po to, żeby było jak najwięcej światła...

Jak oszczędzać energię, jednocześnie wydawać mniej pieniędzy na ogrzewanie?
Do 2020 roku wszystkie nowe budynki muszą być energooszczędne - takie wymogi wprowadza dyrektywa unijna. To duże wyzwanie, bo trzeba będzie po prostu inaczej projektować, a potem budować budynki. Trzeba m.in. wykorzystywać okna - tak, aby były odpowiednio rozmieszczone. Wszystko po to, żeby było jak najwięcej światła.
Uzupełnieniem okien mogą być również kolektory słoneczne.

Aleksander Panek - prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii: - Budynki użyteczności publicznej nowo wznoszone po 2018 roku mają mieć standard budynków tzw. niskoenergetycznych. To oznacza, że te budynki powinny być około 4-5-krotnie lepsze z punktu widzenia zużycia energii niż budynki budowane dzisiaj. To jest bardzo duże wyzwanie, zarówno przed producentami materiałów, architektami jak i przed użytkownikami budynków, bo to wszystko, czyli dobrze zaprojektowany budynek i dobrze dostosowane materiały, dobre rozwiązania architektoniczne wymagają tez odpowiednio wyedukowanego społeczeństwa.

Te budynki, które są teraz nie są energooszczędne?

Aleksander Panek: - Z punktu widzenia tej definicji, która ma wejść od 2018 roku, oczywiście nie, nie są energooszczędne.

Monika Kupska – architekt: - Należy myśleć o projekcie i o naszym domu już na etapie zakupu działki, ustawienia tego domu na działce tak, żeby od południa korzystać z tej darmowej energii i przez okno i poprzez używanie kolektorów słonecznych. Jednocześnie należy w aktywny sposób również korzystać z okien, korzystając np. z rolet zewnętrznych, więc zimą w dzień, kiedy słońce świeci, odsłaniamy rolety, by słońce wpadało do środka i nagrzewało nam pomieszczenie, natomiast nocą, kiedy wychłodzenie jest bardzo duże, zaciągamy, by te straty ciepła były jak najmniejsze. Latem odwrotnie. Niezwykle ważna jest sprawa wietrzenia.

Lidia Mikołajczuk-Gmur – producent okien: - Do tej pory powszechna opinia na temat okien to, że traci się energię przez nie. Pokazujemy, że okna to też źródła energii, właściwe zbilansowanie strat energii, a z drugiej strony zysków uzyskiwanych ze światła słonecznego, może przynieść bardzo pozytywne aspekty. Ta kombinacja okien, odpowiednich szyb z odpowiedniej strony, daje bardzo dobre rozwiązania. Do tego proponujemy kolektory słoneczne, które również są źródłem zasilania domów w ciepłą wodę, to jest kolejne rozwiązanie.

Aleksander Panek: - To w rachunku ciągnionym zawsze się nam opłaci, bo taki budynek w Polsce zużywa energii nadmiernie przez 60-80-100 lat. To oszczędności przemnożone przez 100 lat dają górę węgla.
Zaoszczędzić można około 500 złotych rocznie.

Zaoszczędzić można rzeczywiście dużo, ale wcześniej trzeba sporo zainwestować, a taka inwestycja zwróci się dopiero po kilkunastu latach.
O czym informowała Alicja Dusza.