Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 22.06.2011

30-letnia strategia Lasów Państwowych

Zmiana, a także odbudowa drzewostanu po klęskach żywiołowych – to wyzwania, jakie stoją przed Lasami Państwowymi.
30-letnia strategia Lasów Państwowych(fot. sxc.hu)
Posłuchaj
  • 30-letnia strategia Lasów Państwowych

Strategia na najbliższe 30 lat i zmiana, a także odbudowa drzewostanu po klęskach żywiołowych – to wyzwania, jakie stoją przed Lasami Państwowymi. Realizacja tych zadań wpisuje się w działania podejmowane w związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Unii Europejskiej. Agnieszka Jas:

Marian Pigan – dyrektor Lasów Państwowych: - Zaczynać trzeba od nowoczesnych rozwiązań. Leśnik zawsze się nam kojarzy z gajowym, który z dwururką pilnuje lasu, wychyla się zza drzewa i ściga albo złodzieja albo wilka. Chcemy wyjść do przodu, aby informatyka nie była obca, abyśmy mieli mapy numeryczne i byśmy byli leśnictwem nowoczesnym.

Prof.Andrzej Grzywacz z SGGW w Warszawie: – Jest potrzebna strategia dla lasów polskich w roku 2030, czego się spodziewamy po leśnictwie, czego by chcieli ludzie i potem zacząć robić te narzędzia implementacji tych podstaw polityki leśnej państwa. Narzędzi prawnych, edukacyjnych, finansowych, organizacyjnych.

Marian Pigan: - Kończymy pracę nad bardzo ważnym dokumentem, nad strategią Lasów Państwowych, chcielibyśmy opracować strategię w układzie 30-letnim, ale w dwóch przekrojach. W przekroju przyrodniczym chcielibyśmy podjąć szereg działań, aby jeszcze lepiej rozpoznać środowiska leśne, żeby jeszcze lepiej móc poznać przyrodę i próbować częściowo pokierować rozwojem tej przyrody, co jest niezwykle trudne.

Prof.Andrzej Grzywacz: - Prawa przyrody są niezmienne od tysiącleci, sosna rośnie tak jak rosła, ale otoczenie leśnictwa się bardzo zmienia. My wycinamy to co posadzili 100 czy 200 lat temu nasi poprzednicy. To jest dość specyficzne.

Janusz Zaleski – w-ce Minister Środowiska: - Najistotniejsze wyzwania płyną ze zmieniającej się rzeczywistości. Lasy, leśnictwo i leśnicy muszą dostosować swoje działania do tego, co wydaje nam się wszystkim dzisiaj niezbędne, czyli do tego, by lasy odpowiadały na wyzwania zmian klimatu, czyli z jednej strony, żeby te zmiany klimatu powstrzymywały przez pochłanianie CO2, a drugiej strony, aby adoptowały się do tych zmian, bo te zmiany klimatyczne są raczej nieuchronne i leśnictwo, leśnicy i lasy muszą się do zmian przystosować. W perspektywie 100 czy 200 lat przestanie występować np. na naszym terenie sosna, a zaczniemy mieć same lasy dębowe czy bukowe.

Prof.Andrzej Grzywacz: - Co roku są problemy i to się zmienia. Brudnica mniszka, wcześniej sówka choinówka, strzygonia choinówka, w ostatnich latach mamy kłopoty z chrabąszczami. Jak z chrabąszczami damy sobie radę, to jakaś huba korzeniowa, to znowu susza czy małe przyrosty, to jest stałe.

Marian Pigan: - Chcielibyśmy pokazać w jaki sposób radzimy sobie ze zjawiskami klęskowymi czy czymś, co w polskich warunkach staje się rzeczą normalną. Chociażby wiatry czy wichury niszczą potężne połacie lasu, powódź, która nawiedziła Polskę spowodowała, że do dziś sprzątamy i likwidujemy skutki.

Janusz Zaleski: - Na końcu wielkim wyzwaniem dla leśników jest znalezienie równowagi miedzy tym, że las musi być źródłem surowca odnawialnego, z którego produkujemy energię, jednocześnie musi być źródłem surowca, z którego robimy papier, budynki, meble i musi być też miejscem, w którym oddajemy się rekreacji i lubimy przebywać.

22.06.11r., godz.: 16:47 czas: 3’22’’

U T