Logo Polskiego Radia
Jedynka
Apolonia Cichocka 05.09.2017

Badania kolonoskopowe mogą uratować życie

Podstawowym czynnikiem mającym wpływ na rozwój raka jelita grubego jest wiek. Do innych, często wymianianych przyczyn rozwoju choroby zaliczyć można zmianę stylu życia - mówi specjalista ds. chorób wewnętrzynch dr Marek Bugajski.

Jak potwierdza ekspert, chorobę ciężko zdiagnozować na podstawie pojawiających się dolegliwości. - Choroba nie daje o sobie znać w pierwszym stadium choroby. Ból pojawia się w momencie, kiedy guz jest na tyle duży, że uniemożliwia trawienie treści pokarmowych w sposób prawidłowy. Guzy zlokalizowane w bliższej części jelita mogą długo nie dawać żadnych objawów - tłumaczy gość audycji.

Prowadzący audycję zapytał, czy ważny jest wywiad w rodzinie, który potwierdziłby ryzyko zachorowania na raka jelita. - Wiek, w którym zachorowała osoba w rodzinie jest bardzo ważny dla określenia możliwości dziedziczenia choroby. Jeżeli członka rodziny choroba dotknęła po siedemdziesiątym roku życia, oznacz to, że jest to tzw. "zachorowanie sporadyczne", które nie musi być dziedziczne. O genetycznym obciążeniu można mówić wtedy, kiedy  zachorowanie nastąpiło przed 60. rokiem życia. Ryzyko zachorowań wzrasta, kiedy liczba osób w rodzinie, którzy zmagali się z chorobą znaczna - mówi lekarz.

Ze specjalistą porozmawiamy na temat kolonoskopii. Jak wygląda badanie? W jaki sposób się do niego przygotować? O tym nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: Dr Marek Bugajski (Centrum Onkologii, specjalista ds. chorób wewnętrznych, koordynator programu badań przesiewowych jelita grubego, endoskopista)

Data emisji: 5.09.2017

Godzina emisji: 11.20

ac/mz