Logo Polskiego Radia
Jedynka
Michał Chodurski 12.02.2014

"Problem lasów państwowych, to kolejna odsłona medialnego spektaklu"

Taką opinię wyraził w "Popołudniu z Jedynką" dr Andrzej Bobiec, wykładowca na Wydziale Biologiczno-Rolniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Problem lasów państwowych, to kolejna odsłona medialnego spektakluFot.: Glow Images

Ekspert komentował między innymi deklarację posłów koalicji PO-PSL, którzy chcą złożyć w Sejmie projekt zmian w konstytucji, uniemożliwiających prywatyzację Lasów Państwowych.

Andrzej Bobiec zwrócił uwagę, że należy rozróżnić termin "lasy państwowe", pisane małą literą, od nazwy spółki skarbu państwa Lasy Państwowe. Uważa, że społeczeństwo jest w tej sprawie zdezorientowane i deklaracja koalicji rządzącej tę dezorientację jeszcze pogłębia. - Myślę, że dla większości Polaków, gdy mowa o lasach, chodzi po prostu o dobro fizyczne. (...) Natomiast - jego zdaniem -  proponowana przez koalicję PO-PSL poprawka do konstytucji, ma zabezpieczyć przed prywatyzacją instytucji pod nazwą Lasy Państwowe, a nie lasów rozumianych jako nasze wspólne dobro - podkreśla.

W opinii gościa Jedynki w omawianej kwestii mamy do czynienia ze skutkami "grzechów założycielskich III RP". - Pierwszy z tych grzechów to bardzo niesprawiedliwy podział korzyści płynących z leśnictwa. (...) Zamiast uspołecznienia zrealizowano "korporatyzację". (...) A jej niemal wyłącznym beneficjentem jest przedsiębiorstwo Lasy Państwowe. Kolejnym grzechem jest poświęcenie interesu ogólnonarodowego, strategicznego, na rzecz realizacji interesów doraźnych lub zastąpienie go fanatyczną wiarą w prawa rynku - uważa ekspert.

Jak twierdzi, w obronie interesów przedsiębiorstwa Lasy Państwowe działa ponadpartyjne lobby, stworzone przez samo to przedsiębiorstwo. - Chodzi o organizację pod nazwą "Bractwo Leśne". (...) Wśród jej honorowych członków są między innymi: Bronisław Komorowski i Włodzimierz Cimoszewicz - mówi Bobiec i sugeruje, że przynajmniej jedna z tych osób czerpie z tego powodu konkretne korzyści w postaci pięknie położonej w puszczy leśniczówki.

- Jeśli 75 procent lasów w naszym kraju, należy do Skarbu Państwa, to logiczne jest, aby interesów współwłaścicieli tych lasów, czyli nas Polaków, strzegła państwowa służba leśna, opłacana z podatków, a nie firma Lasy Państwowe, (...) która powinna zająć się tylko gospodarką, a nie polityką - dodaje Andrzej Bobiec.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

mc