Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Anna Borys 01.02.2014

Ustawa o Lasach Państwowych przyjęta. Greenpeace: Puszcza Białowieska zagrożona

Przyjęta właśnie przez Senat nowelizacja ustawy o Lasach Państwowych to spory zastrzyk finansowy dla budżetu, co ma szczególne znaczenie dla rządu w kontekście zbliżających się wyborów. Czy starczy pieniędzy na ochronę Puszczy Białowieskiej.
Puszcza BiałowieskaPuszcza BiałowieskaMerlin/Wikipedia/CC

Senat przyjął bez poprawek ustawę dotyczącą zmian w ustawie o lasach. Niedługo zostanie ona podpisana przez prezydenta. Z tego tytułu do budżetu państwa w latach 2014-2015 trafi łącznie 1,6 miliarda złotych. Nowe przepisy wprowadzają również istotne zmiany w sposobie prowadzenia gospodarki leśnej, które niosą za sobą duże zagrożenie dla ostatnich fragmentów lasów naturalnych znajdujących się pod zarządem Lasów Państwowych. Dotyczy to przede wszystkim lasów w Bieszczadach, Puszczy Boreckiej i Puszczy Białowieskiej. Greenpeace apeluje do Ministra Środowiska o pakiet osłonowy dla lasów naturalnych.

Wycinka bez żadnej kontroli

Przyjęte w ustawie zmiany dotyczą nie tylko pieniędzy, ale także sposobu rozliczania się z pozyskiwanego drewna. Nowe przepisy w praktyce dają leśnikom swobodę decydowania o ilości wycinanych drzew w ramach tak zwanych trzebieży, czyli selektywnej wycinki. Do tej pory tego typu zabiegi były częścią odgórnie ustalonych limitów, zatwierdzanych przez Ministra Środowiska. Miało to równoważyć m.in. interesy gospodarcze z potrzebami ochrony przyrody. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o lasach bez jakichkolwiek pakietów osłonowych, ilość drzew wycinanych w Puszczy Białowieskiej najprawdopodobniej wzrośnie. W ten sposób kompromis w sprawie potrzeby ochrony przyrody, a gospodarką leśną na terenie tego unikalnego lasu przemieni się ponownie w otwarty konflikt.

"Trzy drzewa bierz, jedno zostaw"

- Pojęcie trzebieży jest bardzo płynne. Dla leśnika ekologa będzie oczywiste, że lasy naturalne powinny być zostawione w spokoju, ale dla leśnika ‘plantatora’, nielimitowana trzebież to zasada ‘trzy drzewa bierz, jedno zostaw’. Wielu leśników nie będzie potrafiło oprzeć się pokusie nadmiernej wycinki dla podreperowania finansów Lasów Państwowych, nadwątlonych z powodu konieczności wsparcia budżetu. Szczególnie w sytuacji, w której pod ich nadzorem pozostają gęste z natury lasy powstałe bez udziału człowieka, takie jak nieprzekształcone jeszcze obszary Puszczy Białowieskiej - powiedział Robert Cyglicki, który od kilku lat zajmuje się w Greenpeace kwestiami dotyczącymi ochrony lasów.

Greenpeace będzie bronił lasów

Greenpeace zapowiada, że nie zostawi w potrzebie lasów naturalnych oraz naukowców zabiegających o ich ochronę. Dlatego ekolodzy już teraz, chcąc uniknąć kolejnego konfliktu, apelują do Ministra Środowiska o gwarancję nietykalności dla lasów naturalnych. O ochronę cennych przyrodniczo fragmentów Polski do tej pory upomniało się ćwierć miliona Polaków, którzy podpisali się pod inicjatywą obywatelską w sprawie tworzenia parków narodowych.

abo