Logo Polskiego Radia
Jedynka
Michał Chodurski 29.04.2014

RPO: niepełnosprawni nie wiedzą o swoich prawach podczas wyborów

- Mniej niż 30 procent osób niepełnosprawnych wie, że dla nich stworzono specjalne procedury wyborcze, takie jak głosowanie korespondencyjne czy głosowanie przez pełnomocnika - mówi dr Jarosław Zbieranek z biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
RPO: niepełnosprawni nie wiedzą o swoich prawach podczas wyborówMaksim Bogodvid/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • Niepełnosprawni w wyborach - raport RPO przedstawia w Popołudniu z Jedynką dr. J. Zbieranek (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

W audycji "Popołudniu z Jedynką" Jarosław Zbieranek przedstawił raport "Ułatwienia w głosowaniu - wiedza, opinie i oczekiwania", sporządzony przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego.

- Dzięki szerokiemu pakietowi rozwiązań prawnych wprowadzonych w 2011 roku, osoby niepełnosprawne, chore czy starsze, mają cały szereg możliwości by skorzystać ze swojego prawa wyborczego - uważa gość Jedynki. Zwraca uwagę, że bardzo ważna jest możliwość przepisania się do innego lokalu wyborczego. - Jeżeli ktoś uzna, że lokal w którym zwykle glosuje, nie jest w pełni przystosowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej, to może przepisać się do innego - mówi dr Zbieranek. Podkreśla jednak, że przed najbliższymi wyborami, można to zrobić tylko do 12 maja.

- Kodeks wyborczy przewiduje dla osób niepełnosprawnych możliwość głosowania korespondencyjnego. (...) Otrzymujemy pakiet wyborczy składający się z kart do głosowania, które wypełniamy w domu i przekazujemy urzędnikowi Poczty Polskiej. (...) Pamiętajmy jednak, że zamiar taki możemy zgłosić do urzędu miasta lub gminy najpóźniej do 5 maja - przypomina przedstawiciel RPO.

- Głosowanie może też odbyć się przez pełnomocnika - dodaje dr. Zbieranek. - Jest to osoba, którą niepełnosprawny wskaże i która w jego imieniu i wypełniając jego wskazania, zagłosuje - dodaje. W tym wypadku termin zgłoszenia pełnomocnika upływa 15 maja. - Akt pełnomocnictwa może być, przez urzędnika gminnego, sporządzony także w domu osoby niepełnosprawnej - zaznacza dr Jarosław Zbieranek.

- Niestety o tych rozwiązaniach niewiele osób wie - podkreśla autor raportu RPO. - Na przykład tylko 17 procent osób starszych, powyżej 75. roku życia, zdaje sobie sprawę, że też może głosować przez pełnomocnika - mówi. Dodaje, że wśród osób niepełnosprawnych mniej niż 30 procent zdaje sobie sprawę z możliwości jakie mają w tym względzie. Gość Jedynki przyznaje, że ustawodawca wprowadzając ułatwienia w ordynacji wyborczej, zaniedbał kwestię poinformowania o nich osób, których to prawo dotyczy. - Mimo, że w ustawie pierwotnie były takie propozycje - zaznacza dr Jarosław Zbieranek. - Wciąż nie ma także obowiązku, by gminy dowoziły osoby niepełnosprawne do lokalu wyborczego - dodaje.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

mc, pg

>>>Zapis całej rozmowy