Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Jaremczak 20.08.2014

Ekspert: radioterapia jest tą dziedziną onkologii, w której widać postęp

- Jeśli chodzi o zwiększenie dostępności do świadczeń, a także postęp technologiczny, na tle innych państw Unii Europejskiej nie mamy się czego wstydzić. Mamy jedne z najbardziej nowoczesnych ośrodków radioterapii - mówił w radiowej Jedynce dr Jerzy Gryglewicz, autor raportu "Finansowanie świadczeń z zakresu radioterapii w latach 2011-2013" przygotowanego na zlecenie Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.
Ekspert: radioterapia jest tą dziedziną onkologii, w której widać postęp SXC.hu
Posłuchaj
  • Dr Jerzy Gryglewicz – autor raportu "Finansowanie świadczeń z zakresu radioterapii w latach 2011-2013" przygotowanego na zlecenie Polskiego Towarzystwa Onkologicznego (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

Zgodnie z przyjętą w lipcu ustawą, od nowego roku mają być zniesione limity w onkologii, ale tylko tam, gdzie dotrzymane będą terminy diagnostyki i leczenia oraz zapewniona będzie odpowiednia jakość. Wzmocniona ma być rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kwestii "czujności onkologicznej".
Położony ma być nacisk na leczenie ambulatoryjne, jednodniowe, które jest najbardziej komfortowe dla pacjenta. Leczenie szpitalne ma być prowadzone tylko w przypadkach, w których jest to konieczne, a nie "korzystne organizacyjnie".
Pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu otrzyma Kartę Pacjenta Onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania. Pacjent będzie miał też przydzielonego koordynatora leczenia.
Zmiany mają pozwolić na lepszy dostęp do specjalistów. Świadczeniodawcy mają co tydzień przekazywać do Narodowego Funduszu Zdrowia informację o pierwszym wolnym terminie, w którym dane świadczenie może zostać udzielone. Będą także mieli obowiązek prowadzenia list oczekujących w formie elektronicznej. Wprowadzony będzie mechanizm finansowania "porady receptowej", ponieważ wiele wizyt odbywa się wyłącznie w celu przedłużenia recepty.

Gość radiowej Jedynki uważa, że zmiany te generalnie idą w dobrym kierunku. - Te zmiany, które zaproponował resort zdrowia i które zostały uchwalone przez Sejm dokonują bardzo istotnej rewolucji jeśli chodzi o system onkologiczny. Przede wszystkim Ministerstwo Zdrowia pierwszy raz zobowiązało się - w drodze ustaw i rozporządzeń - do poinformowania obywateli o tym, jaki jest maksymalny czas oczekiwania - mówił doktor Jerzy Gryglewicz.

Według niego, nie da się zupełnie zlikwidować kolejek w służbie zdrowia. Istotne jest jednak, by pacjent - nie musiał zbyt długo czekać na wizytę u lekarza. - Czymś naturalnym, w każdym systemie  ochrony zdrowia są kolejki. Z kolei czymś bardzo negatywnym, z punktu widzenia zarządzania, byłaby taka sytuacja, że w stoją puste szpitale, gdzie czeka się na pacjentów. Wtedy te wszystkie koszty związane z funkcjonowaniem pustostanów byłyby dużym obciążeniem dla sektora finansów publicznych. We wszystkich systemach ochrony zdrowia na świecie kolejki są czymś naturalnym. Chodzi tylko o to, żeby był akceptowalny czas oczekiwania na to świadczenie, a także by te kolejki były prowadzone w sposób transparentny - przekonywał gość Przemysława Szubartowicza.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asop)