Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 25.08.2014

Freedom Express - podróż śladami demokratycznych przemian w Europie

Młodzi Europejczycy odbędą podróż przez sześć krajów Starego Kontynentu. Ten międzynarodowy projekt to cześć kampanii poświęconej 25. rocznicy demokratycznych przemian ustrojowych 1989 roku.
Freedom Express - podróż śladami demokratycznych przemian w Europiemateriały promocyjne/Freedom Express
Posłuchaj
  • Freedom Express - podróż przez Europę śladami demokratycznych przemian (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

W podróż pojedzie dwadzieścioro młodych ludzi z Polski, Czech, Kostaryki, Mołdawii, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy spotkają się w sobotę 30 sierpnia w Gdańsku. Wprowadzeniem będą warsztaty z demokracji przy autentycznym Okrągłym Stole w siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności.

- Staramy się łączyć i wyraźnie wskazywać na związki między rokiem 1939 a 1989. Najprościej i symbolicznie mówiąc, moment utracenia wolności: pakt Ribbentrop-Mołotow i wybuch II wojny światowej oraz odzyskanie wolności: rok 1989. Dlatego też ci młodzi ludzie wezmą udział zarówno w otwarciu Europejskiego Centrum Solidarności w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, jak i następnego dnia wczesnym rankiem wezmą udział w uroczystościach na Westerplatte – tłumaczył w "Popołudniu z Jedynką" Rafał Rogulski, dyrektor sekretariatu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, która jest organizatorem projektu "Freedom Express".

Europejskie Centrum Solidarności wkrótce dostępne dla każdego. My już tam byliśmy >>>

W ciągu dwóch tygodni uczestnicy wyprawy odwiedzą kolejno Gdańsk, Warszawę, Budapeszt, Timiszoarę (Rumunia), Sopron (Węgry), Bratysławę, Pragę i Berlin. W każdym z tych miejsc poznają ich historię i spotkają się z tymi, którzy ją tworzyli. Celem wyprawy jest bowiem, żeby jej uczestnicy zdobyli jak najwięcej informacji, które później twórczo wykorzystają. - Mogą to być filmy, wpisy na blogu, zdjęcia czy próby niedużych reportaży - tłumaczył Dariusz Rosiak, dziennikarz Polskiego Radia i opiekun wyprawy.

Oprócz wyprawy Europejska Sieci Pamięć i Solidarność przygotowało również stronę internetową, na której znaleźć można wszystkie informacje na temat roku 1989 oraz wystawę plenerową, na której pokazane są różne drogi, którymi poszczególne państwa zdobywały wolność.

Materiał Katarzyny Pilarskiej.

pg, ac