Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Kamińska 27.08.2014

Eksperci: Polska powinna jednoznacznie wspierać Ukrainę, to sprawa fundamentalna

- Wnioski w sprawie wsparcia Ukrainy w zakresie broni będą rozpatrywane na szczycie NATO – mówił w Jedynce Czesław Mroczek, wiceszef MON. Dyrektor PISM Marcin Zaborowski zgodził się, że Polska nie może podjąć takiej decyzji jednostronnie, bo tylko na nią spadłyby jej konsekwencje.
Ukraińscy żołnierze w okopach na wschodzie krajuUkraińscy żołnierze w okopach na wschodzie krajuPAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Jaka ma być strategia Polski w związku z konfliktem Ukrainy i Rosji? Z jednej strony mówi się o zwiększeniu zdolności obronnych i wydatków na wojsko. Z drugiej strony padają pytania, czy polska polityka jest przygotowana do wyzwań takich, jak np. zbliżający się szczyt NATO.

Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej, powiedział w Jedynce, że Polska nie zmienia w zasadniczy sposób swojego postępowania, bo od 1989 roku realizujemy zadanie budowania skutecznych sił zbrojnych. Dodał, że drugim filarem bezpieczeństwa Polski jest członkostwo w NATO. Zaznaczył, że Polska wspiera Ukrainę, jak i wszystkie inicjatywy, które zmierzają do pokojowego rozwiązania tej sytuacji.

Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, przypominał, że Polska zrobiła wiele, by się na Rosję otworzyć. Wspomniał o spotkaniach Trójkąta Kalinigradzkiego (przedstawicieli Rosji, Niemiec i Polski) utworzeniu Grupy ds. Trudnych, Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia i o wprowadzeniu małego ruchu granicznego w Kaliningradzie.

Jaka powinna być strategia Polski, jeśli chodzi o konflikt na terenie Ukrainy? Dyrektor PISM powiedział, że w przeszłości naszym największym problemem było osamotnienie wobec nieprzyjacielskich mocarstw. – Oczywiście, wobec rewizjonistycznych,  agresywnych działań Rosji Polska powinna zachować jednoznaczną i aktywną postawę, bez względu na to, co nasi dalsi sąsiedzi w Europie Zachodniej sądzą na ten temat. Dla nas to sprawa fundamentalna (…) Czy to się podoba Niemcom i Francuzom, czy nie, Polska musi jednoznacznie wspierać Ukrainę, bo leży to w naszym fundamentalnym, strategicznym, politycznym interesie – zauważył ekspert. I podkreślił przy tym, że jednocześnie powinniśmy robić to we współpracy z innymi państwami i budować koalicję w UE czy w NATO.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Wiceminister obrony narodowej zapowiedział w Sejmie w 2015 r. rozstrzygnięcie "kluczowych postępowań" - dotyczących systemu obrony powietrznej obejmującego zdolności przeciwrakietowe, zakupu 70 śmigłowców wielozadaniowych oraz "całego segmentu systemów bezzałogowych". W Jedynce Czesław Mroczek zaznaczył, że są na to środki finansowe.  Dodał, że pozyskujemy również artylerię rakietową dalekiego zasięgu.

Czesław Mroczek mówił, że jest duża szansa na to, iż na szczycie NATO ”zapadną ważne decyzje dotyczące zwiększenia obecności innych wojsk NATO na terenie Polski i Europy Wschodniej”. Dodał, że codziennie w ramach ćwiczeń rotacyjnych w Polsce stacjonuje kilkuset żołnierzy USA i innych państw NATO. Powiedział, że jest ich więcej niż przed konfliktem ukraińskim.

Marcin Zaborowski zaznaczył, że państwo, które chce pokoju, nie może prowokować swoją słabością, musi mieć zdolności odstraszające. Przypomniał przy tym, że wyzwania związane ze wschodem dotyczą również gospodarki, energii, handlu.

Gen. Waldemar Skrzypczak uważa, że państwa UE, i Polska powinny pomóc Ukrainie w zakresie broni. Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej powiedział, że w ramach NATO jesteśmy adwokatem Ukrainy. Wyjaśnił, że Kijów kilka miesięcy temu zwrócił się do większości państw Sojuszu, wskazując na swoje potrzeby dotyczące sprzętu wojskowego, a wnioski będą rozpatrywane w ramach całego NATO, na szczycie. Dodał, że Polska nie może tu prowadzić polityki oderwanej od całości Sojuszu. Marcin Zaborowski dodał, że dobrze byłoby, gdyby NATO taką decyzję już podjęło i większe wsparcie dla Ukrainy  byłoby elementem stabilizującym.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

agkm