Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 02.04.2012

Oni dla innych są "dziwni"

Kto oglądał filmy "Rain Man" z Dustinem Hoffmanem i Tomem Cruisem lub "Kod Merkury" z Brucem Willisem, ten wie, czym jest autyzm. Niestety wiedza na temat tej choroby wciąż nie jest powszechna.
Dustin Hoffman jak chory na autyzm i Tom Cruise w filmie Rain ManDustin Hoffman jak chory na autyzm i Tom Cruise w filmie "Rain Man"materiały prasowe

- O tym, że autyzm istnieje, wiedzą głównie rodzice dzieci dotkniętych tym schorzeniem - mówi Dorota Ślepowron-Korwin, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 we Wrocławiu, gdzie uczą się dzieci autystyczne. Jej zdaniem, konieczne jest upowszechnianie wiedzy o autyzmie. Bo - paradoksalnie - bardzo mało na temat autyzmu wiedzą nawet lekarze, zwłaszcza rodzinni, którzy na studiach nie mają przedmiotu, na którym mogliby uczyć się o zaburzeniach rozwojowych małych dzieci.

Tę chorobę można rozpoznać miedzy pierwszym a trzecim rokiem życia dziecka. Gość radiowej Jedynki zwraca uwagę, że często rodziny osób autystycznych są skazane na ostracyzm i wykluczone poza nawias społeczeństwa ze względu na dziwaczne zachowanie osób dotkniętych tą chorobą. Dlatego istotne jest, żeby społeczeństwo wiedziało, że to nie są niegrzeczne dzieci, czy dziwaczni, psychicznie chorzy dorośli, a są to osoby chore na autyzm.

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju, w którym istotną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Do typowych cech należą problemy z komunikacją uczuć i związkami społecznymi. Występują również kłopoty z integracją wrażeń zmysłowych. W typowych przypadkach pojawia się w pierwszych trzech latach życia. Ocenia się, że autyzm jest cztery razy częstszy u mężczyzn niż u kobiet.

- Przeciętnie na sto zdrowych dzieci rodzi się jedno z zaburzeniami autystycznymim, a w Stanach Zjednoczonych jedno na 88 - mówi Rafał Motriuk, korespondent naukowy Polskiego Radia i jednocześnie ojciec autystycznego dziecka. I niestety, nie ma leku na autyzm, bo nie wiadomo, co wywołuje schorzenie. W terapii bardzo pomocny jest wolontariat. - Wolontariusze pozwalają choć na krótki czas odciążyć rodziców od ciężkich obowiązków - podkreśla Dorota Ślepowron-Korwin.

Z inicjatywy ONZ na początku 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Rozmawiał Daniel Wydrych.

(ag)