Logo Polskiego Radia
Jedynka
Aneta Hołówek 05.04.2012

Narasta napięcie wokół programu atomowego Iranu

- Fakt posiada broni atomowej przez jedno państwo na bliskim wschodzie, u wszystkich pozostałych budzi chęć posiadania równie potężnego arsenału – mówi Łukasz Fyderek.
Rakieta, którą wypróbowują Rosjanie może przenosić ładunki nuklearne na odległość 8 tysięcy kilometrówRakieta, którą wypróbowują Rosjanie może przenosić ładunki nuklearne na odległość 8 tysięcy kilometrówLockheed Martin/Wikipedia

Gunter Grass wstrząsnął Niemcami. W swoim wierszu ostrzega przed atakiem na Iran i krytykuje Izrael sugerując, że to właśnie ten kraj jako mocarstwo atomowe zagraża pokojowi na świecie.

Zdaniem pisarza, wynika to z obawy przed zarzutami o antysemityzm. Grass sprzeciwia się także sprzedaży Izraelowi niemieckich okrętów podwodnych, które mogą zostać wykorzystane do ataku na Iran.

- Tu trzeba powiedzieć, że Grass użył pewnego rodzaju hiperboli - uważa gość Jedynki doktor Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. - W swojej wypowiedzi Grass przerysował niewątpliwie to zagrożenie ze strony Izraela - dodał.

Według Łukasza Fydereka w wypowiedzi Grassa należy dostrzec próbę przekazania pomijanego w mediach milczeniem faktu, że Izrael posiada jednak broń nuklearną.

- Wokół programu atomowego narasta bardzo wysokie napięcie. Spore siły floty amerykańskiej są zgromadzone wokół Zatoki Perskiej. Od czasu do czasu irańskie okręty przeprowadzają manewry np. w cieśninie Ormus. Te okręty przechodzą przez Kanał Sueski niedaleko granic Izraela – wlicza Fyderek. - Dlatego to wszystko stwarza sytuację w której rzeczywiście może dojść do wybuchu konfliktu zbrojnego – wyjaśnia.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

(ah)