Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 23.04.2012

Uzależnienie to choroba. Ale można z niej wyjść

Uzależnionym jest się całe życie. Można tylko przestać brać, czy pić. Ale warto spróbować wyjść z uzależnienia, bo warto zmienić swoje życie na lepsze.
Uzależnienie to choroba. Ale można z niej wyjśćsxc.hu

Jest coraz więcej osób uzależnionych - od alkoholu, od narkotyków, od różnego rodzaju używek, mówi się też o uzależnieniu od zakupów, od hazardu. - Jest coraz więcej takich form, które pozwalają coś w sobie stłumić - mówią w radiowej Jedynce specjaliści.

Osoby uzależnione to osoby słabe psychicznie. Poczucie niższej wartości jest bardzo częstą przyczyną wpadania w jakiś nałóg. Na to nakłada się wychowanie, środowisko, w jakim się przebywa i predyspozycje genetyczne, choć co do tej przyczyny, to istnieją między specjalistami spory. Wcale nie jest powiedziane, że osoby uzależnione wywodzą się z rodzin gorzej sytuowanych.

W uzależnienie zazwyczaj wpada ktoś, kto nie umie dać sobie rady sam ze sobą. Kiedy obciążenia psychiczne są już tak duże, wtedy sięga się po środki, które zmieniają świadomość. Osoba, która chce wyjść z uzależnienia musi sama tego naprawdę chcieć. A dla wielu to temat wstydliwy. Bo trzeba poddać się ocenie terapeuty, nawet kiedy jest on przyjaźnie nastawiony.

Uzależnienie jest chorobą umysłu, ciała i duszy. Uzależnionym jest się całe życie. Można tylko przestać brać, czy pić. Ale warto spróbować, bo warto zmienić swoje życie na lepsze.

Gośćmi audycji byli Andrzej Wojda, założyciel i kierownik Ośrodka Leczenia Uzależnień "Przebudzenie" w Makowie Podhalańskim oraz dr Wojciech Górecki, terapeuta uzależnień, psycholog.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty medycznej, w której specjaliści radzą, jak wyjść z uzależnienia.

Rozmawiała Iwona Schymalla.

(ag)