Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 26.06.2012

Co po 1 lipca? Pacjenci pełni obaw

W służbie zdrowia czeka nas powtórka z rozrywki jak w styczniu? Tylko, że nikomu nie jest do śmiechu. Spór między lekarzami i NFZ może doprowadzić do tego, że znów, jak na początku roku, ucierpią pacjenci. Bo nie będą mogli skorzystać z refundacji recept.
Prawo wyboru lekarza to podstawowe prawo każdego pacjentaPrawo wyboru lekarza to podstawowe prawo każdego pacjentaGlow Images/East News

W ciągu kilku najbliższych dni premier Donald Tusk podejmie decyzję w sprawie powołania nowego szefa NFZ, którym ma zostać Agnieszka Pachciarz, dotychczasowa wiceminister zdrowia. Pojawiają się w związku z tym pytania, czy uda się zmienić na korzyść obecny system, czy będzie reforma Narodowego Funduszu Zdrowia, i czy fundusz wycofa się z decyzji o karaniu lekarzy za źle wystawione recepty. Bo lekarze nie zrezygnowali z protestu, który ma rozpocząć się 1 lipca i ma polegać na tym, że medycy będą wystawiali jedynie recepty pełnopłatne.
Rodzą się pytania co z pacjentami i co będzie po 1 lipca, bo pacjenci obawiają się, że spór lekarzy z NFZ spowoduje ograniczenie dostępu do leków refundowanych.
Poza przedstawicielem PO pozostali uczestnicy debaty byli zgodni, że przez ostatnie pół roku minister zdrowia Bartosz Arłukowicz nie zrobił nic w celu rozwiązania kryzysu w służbie zdrowia. Oceniali, że wszystkie decyzje ministra były spóźnione.
W debacie udział wzięli Andrzej Orzechowski z Platformy Obywatelskiej, Bolesław Piecha z Prawa i Sprawiedliwości, Marek Balicki reprezentujący Ruch Palikota, Marek Gos z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Jacek Czerniak z Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Andrzej Dera z Solidarnej Polski.
Debatę prowadził Przemysław Szubartowicz.
Posłuchaj nagrania całej dyskusji.
(ag)

>>>Przeczytaj zapis Debaty