Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Owsiński 19.12.2012

Co ze służbą zdrowia? "Nie jest dobrze, jest źle”

Politycy w audycji "Popołudnie z radiową Jedynką" rozmawiali o sytuacji w służbie zdrowia.
Co ze służbą zdrowia? Nie jest dobrze, jest źlesxc.hu/CC

Senator Alicja Chybicka z PO powiedziała, że ministerstwo czyni wysiłki, żeby pacjentowi nie działa się krzywda. - Sytuacja nie jest prosta do NFZ wpłynęło mniej składek w tym roku stad też nadwykonania na które liczyły szpitale nie zostały zapłacone. Ministerstwo poszukuje rozwiązań, jak pomóc szpitalom, żeby utrzymały się w dobrej kondycji - dodała.
Marek Balicki uważa, że w ciągu ostatniego roku nastąpiło pogorszenie, jeśli chodzi o dostęp do opieki zdrowotnej oraz do leków. - Chorzy stracili na ustawie refundacyjnej. NFZ zaoszczędził natomiast pacjenci w wielu przypadkach otrzymują recepty100 procentowe, bo lekarz boi się kary - dodał były minister zdrowia.
Jak mówił w sprawie ustawy refundacyjnej ugaszono pożar, ale problem trwa. Balicki dodał, że minister także nic nie zrobił w sytuacji pogarszania się dostępu do specjalistycznej opieki szpitalnej.
Bolesław Piecha z PiS uważa, że wiele problemów w służbie zdrowia wynika z zaniechań - Nie jest dobrze, jest źle. Jeżeli się wprowadza jakąś ustawę to trzeba znać jej skutki. Ustawa refundacyjna rodziła się w bólach, jest byle jaka, spowodowała kłopoty i od początku było wiadomo, że jest źle.
Piecha przytoczył statystyki według, których 27 proc. pacjentów w Polsce nie wykupuje leków zapisanych przez lekarzy, a 7 do 10 proc. wykupuje leki ze 100 procentową odpłatnością, mimo że ten lek może być refundowany.
- NFZ nie może oszczędzać na zdrowiu, skoro ma rezerwę to powinien natychmiast ją uruchamiać. To działanie doraźne, ale zawsze jakieś - dodał poseł PiS.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

to

>>>Pełny zapis debaty do przeczytania