Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Owsiński 26.02.2013

Fakty i mity w sprawie finansowania Kościoła

Goście debaty w radiowej Jedynce rozmawiali o rządowej propozycji zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym.
Minister Michał Boni, ks. kard. Kazimierz Nycz.Minister Michał Boni, ks. kard. Kazimierz Nycz. www.wiara.pl

Armand Ryfinski z Ruchu Palikota uważa, że ministrowie byli petentami w rozmowach z Kościołem. – Efekt rozmów jest niekonstytucyjny ponieważ uprzywilejowane zostają osoby wierzące, które chcą odpisać podatek na kościół – powiedział.

Marcin Kierwiński z PO przypomniał, że Donald Tusk już w expose zapowiedział, że będzie dążył do likwidacji Funduszu Kościelnego. - Ta wstępna propozycja jest realizacją tego zamierzenia. To rozwiązanie funkcjonuje w co najmniej kilku krajach europejskich – dodał.

Dariusz Joński z SLD uważa, że zastąpienie Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym spowoduje, że państwo będzie wydawać znacznie więcej na Kościół niż do tej pory. - Dzisiaj z budżetu państwa na związki wyznaniowe wydajemy prawie 90 mln zł, a rząd chce zamienić to na ponad 250 mln zł - powiedział.

Adam Rogacki z PiS zauważył, że w sprawie finansowania Kościoła narosło wiele mitów. - Kościół katolicki utrzymuje się z datków wiernych, a państwo daje pieniądze głównie na działalność charytatywną, społeczną czy edukacyjną. Nie jest tak, że państwo utrzymuje Kościół – dodał.

Andrzej Romanek z Solidarnej Polski uważa, że likwidacja Funduszu Kościelnego jest elementem walki z Kościołem i jednocześnie przesunięcia PO w kierunku lewej strony sceny politycznej. - Premier postawił Kościół przed faktem dokonanym. Kościół był pod gigantyczną presją i zaproponował rozwiązanie, bo nie miał wielkiego wyboru. PO idzie w sukurs RP, który na swoich sztandarach ma walkę z Kościołem – powiedział.

0,5 procenta podatku na Kościół

Zgodnie z rządową propozycją o przekazaniu odpisu 0,5 proc. na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy obywatele mogliby decydować już w 2014 r. - w rozliczeniu PIT za rok 2013. Rozwiązania te mają być oparte na regulacjach dotyczących odpisu jednego procenta podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Zespoły konkordatowe: Kościoła katolickiego i rządu osiągnęły w czwartek kompromis w sprawie wysokości dobrowolnego odpisu podatkowego - 0,5 proc. Początkowo rząd proponował - 0,3 proc. Teraz ustalenia zespołów muszą zaakceptować rząd i Konferencja Episkopatu Polski. Następnie w tej sprawie ma zostać podpisana umowa rządu z episkopatem. Takie rozwiązanie przewiduje konkordat.

to

>>>Przeczytaj zapis całej debaty