Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 01.07.2013

Ekstremalne wakacje. Ryzyko kontra plaża i słońce

Drink z palemką nad basenem to już za mało, by usatysfakcjonować żądnych przygód urlopowiczów. Przybywa chętnych do wyjazdów w miejsca trudno dostępne, dziewicze, a nawet strefy wojny.
Afganistan. Płonący konwój cystern z paliwem.Afganistan. Płonący konwój cystern z paliwem. Roman Czejarek/Polskie Radio

W hiszpańskich hotelach prawdziwą plagą okazuje się... balkoning. Wyznaczanie kar finansowych i podwyższanie barierek na balkonach nie powstrzymuje miłośników ryzyka. - Niektórzy śmiałkowie skaczą nawet z 8. pietra, nie wszyscy jednak trafiają do wody. W ciągu 3 lat doszło do 16 śmiertelnych wypadków, a 3 osoby złamały kręgosłup. W tym roku, mimo ostrzeżeń, turyści znów skaczą - o modzie na balkoning mówi Ewa Wysocka.

Ale nie tylko tam i nie tylko takie formy ekstremalnych wakacji wybierają turyści. - Skoczyć ze spadochronem, poczuć się jak korespondent wojenny... biura podróży oferują już prawie wszystko - przyznaje badający ten temat Krzysztof Horwat. Nie brakuje więc chętnych do wyjazdu na Antarktydę czy do Afganistanu.

Szef poznańskiego biura podróży Marek Śliwka podkreśla jednak, że choć za bezpieczeństwo turystów odpowiada przygotowany do tego i doświadczony człowiek, to biuro raczej odradza taki wyjazd. Dziennikarz Polskiego Radia, który relacjonował wydarzenia w Iraku, Gruzji czy Birmie, Wojciech Cegielski jest zdania, że nie wszystko da się przewidzieć. - Bardzo niebezpieczne są miejsca potencjalnie uśpionych konfliktów - podkreśla.

Co trzeba sprawdzić, zanim zaplanuje się ryzykowne wakacje? Zapraszamy do wysłuchania całej relacji Krzysztofa Horwata.

A tym, których Afganistan ciekawi, nawet na odległość, polecamy zdjęcia i relacje z wyprawy ekipy Lata z Radiem >>>Lato z Radiem w Afganistanie >>>>

"Popołudnie z Jedynką" - od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)