Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 15.10.2013

Czy polskiej służbie zdrowia grozi chaos?

Przedstawiciele opozycji skrytykowali w radiowej Jedynce przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Czy polskiej służbie zdrowia grozi chaos?SXC.hu
Posłuchaj
  • Czy polskiej służbie zdrowia grozi chaos? (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

Jedną z propozycji w niej zawartych jest możliwość włączenia pediatrów i internistów do systemu podstawowej opieki zdrowotnej. Ma im to umożliwić otwieranie samodzielnych praktyk i jednocześnie poprawić dostęp do lekarzy.

Marek Balicki z SLD zauważył w "Debacie dnia", że w niektórych proponowanych zmianach widać cień racjonalności. Jednak jego zdaniem są to tylko kawałki tego, co powinno być systemowym podejściem do zmian w systemie opieki zdrowotnej. - Jeżeli porównamy to do pięciopiętrowej kamienicy, która w całości wymaga remontu, to ministerstwo zdrowia proponuje pomalowanie framugi okna - powiedział Balicki.

Zgodziła się z nim Anna Grodzka. Posłanka Twojego Ruchu zwróciła uwagę, że polskiej służbie zdrowia jest bardzo dużo do naprawienia. Jej zdaniem brak kompleksowego podejścia do zmiany sytuacji związany jest z brakiem pieniędzy i z nieumiejętnym zarządzaniem. - Mam wrażenie, że z systemu wyciekają pieniądze przez patologiczny wpływ działającej obok prywatnej służby zdrowia - powiedziała Grodzka.

Łukasz Kroplewski z Solidarnej Polski stwierdził, że Platforma Obywatelska nie dba o zdrowie pacjentów. Zgodził się, że system trzeba uszczelnić i wprowadzić zasady dotyczące kontraktów między szpitalami i NFZ. - Dzisiaj mamy do czynienia z kontraktami ilościowymi. Należałoby to zmienić na jakościowe - powiedział Kroplewski.

Natomiast zdaniem Tomasza Latosa z PiS, służbie zdrowia może grozić chaos. Zwrócił uwagę, że od sześciu lat nie ma nawet ustawy o sieci szpitali. - Złożony przez PiS projekt w tej sprawie wylądował w koszu - przypomniał Latos. Jego zdaniem taka ustawa pomogłaby w racjonalnym podejściu do opieki medycznej.  Zwrócił też uwagę, że poziomie podstawowej opieki zdrowotnej mamy do czynienia wyłącznie z prywatną służbą zdrowia.

Proponowanych zmian broniła Helena Hatka z PO. Jej zdaniem idą w dobrym kierunku, a np. powrót lekarzy pediatrów do  samodzielnych praktyk jest świetną wiadomością dla rodziców dzieci. - Nie było dobrym rozwiązaniem, że w podstawowej opiece zdrowotnej, nie było miejsc dla pediatrów - powiedział Hatka.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty, którą prowadził Przemysław Szubartowicz.

tj

>>>Zapis calej debaty