Logo Polskiego Radia
Jedynka
Filip Ciszewski 03.12.2015

Jak rozumieć wojownicze orędzie Władimira Putina?

Problem nie w Putinie, a w mieszkańcach Federacji Rosyjskiej, którzy wciąż myślą archaicznie - powiedział prof. Andrzej de Lazari, komentując agresywne orędzie prezydenta Rosji.
Posłuchaj
  • Wojownicze orędzie Władimira Putina. Co i komu chciał powiedzieć rosyjski przywódca (Jedynka/Więcej świata)
Czytaj także

Groźby pod adresem Turcji i zapewnienia o potędze Rosji pojawiły się w wygłoszonym przez Władimira Putina 3 grudnia orędziu. - Allah chciał pokarać przywódców Turcji i odebrał im rozum – stwierdził Putin. Dodał, że odpowiedź na zestrzelenie rosyjskiego bombowca przy turecko-syryjskiej granicy nie ograniczy się do sankcji ekonomicznych. 

- Całe orędzie było skierowane do społeczeństwa rosyjskiego, a nie Turcji - zwrócił uwagę prof. Andrzej de Lazari. Dodał, że mieszkańcy Rosji popierają Putina, kiedy jest agresywny i pokazuje siłę federacji. Wyjaśnił, że wynika to z ich archaicznego myślenia. 

Według gościa audycji "Więcej świata" minie kilka pokoleń, zanim w Rosji wykształci się świadomość obywatelska. Na razie mieszkańcy są zadowoleni, że mają sprawnego przywódcę, a kraj jest wielki i potężny. Poziom ich życia przez sankcje i niskie ceny ropy nie pogorszył się na tyle, by bardzo mocno to odczuwali. 

Profesor zauważył też, że Polska wcale nie odbiega tak daleko od Rosji i podał przykłady archaicznego myślenia nad Wisłą. 

Dalszą część audycji poświęcono działalności charytatywnej miliarderów, a materiał na ten temat przygotował Adrian Bąk. Na koniec dr Marko Babić skomentował sytuację na Bałkanach i plany dołączenia Czarnogóry do NATO i UE. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Jarosław Kociszewski

Goście: prof. Andrzej de Lazari (Uniwersytet Łódzki), dr Marko Babić (Uniwersytet Warszawski) 

Data emisji: 3.12.2015

Godzina emisji: 18.17

fc