Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 26.06.2014

Zmiany w ustawie o CIT i PIT. Firmy nie wyprowadzą już zysków do rajów podatkowych

Ukrócenie procederu wyprowadzania przez firmy zysków do rajów podatkowych - taki ma być skutek noweli ustawy o CIT i PIT, którą uchwalił w czwartek Sejm. Nowelizacja przewiduje m.in., że dochody zagranicznych spółek-córek mają być obłożone 19-proc. podatkiem.
Zmiany w ustawie o CIT i PIT. Firmy nie wyprowadzą już zysków do rajów podatkowychSXC
Posłuchaj
  • Ekonomista Dariusz Woźniak z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu komentuje rządowy projekt dotyczący zmian w CIT i PIT (IAR)
  • Ekonomista Dariusz Woźniak z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu o zmianach w PIT i CIT (IAR)
Czytaj także

Za uchwaleniem noweli zagłosowało 437 posłów, przeciw 3, a 2 wstrzymało się od głosu.
Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.
Istotą noweli jest uwzględnienie w dodatkowym zeznaniu podatkowym dochodów zagranicznych kontrolowanych spółek i opodatkowanie ich 19-proc. podatkiem. Zgodnie z nowelą dochody z kontrolowanych spółek zagranicznych (tzw. CFC) byłyby opodatkowane w Polsce, jeżeli firma krajowa miałaby w podmiocie zagranicznym ponad 25 proc. udziałów. Zasadę tę stosowano by pod warunkiem, że podatek za granicą byłby niższy o co najmniej 25 proc. niż w Polsce, a spółka nie prowadziłaby tam rzeczywistej działalności.
Podobne regulacje istnieją w innych państwach np: we Francji, Niemczech, Szwecji, USA, Japonii czy Chinach.

"Trzeba upraszczać system podatkowy"

Restrykcjami nic nie osiągniemy. Tak komentuje rządowy projekt dotyczący zmian w CIT i PIT ekonomista Dariusz Woźniak z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.
- Zapisy mają ukrócić nieuczciwą konkurencję ze strony tak zwanych rajów podatkowych. Lepszym krokiem byłoby ułatwienie całej procedury podatkowej - zaznacza ekspert.

Jak podkreśla, trzeba upraszczać i obniżać system podatkowy, aby pieniądze z tego tytułu zachować w naszym kraju.
- Tak zwane raje podatkowe mają swoje dobre strony, ponieważ hamują zapędy rządu do zwiększania podatków - dodaje ekonomista.

IAR/PAP, awi