Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wiśniewska 10.12.2014

Raport PwC: firmy zwiększają wydatki na cyberbezpieczeństwo

Rośnie skala ataków hakerskich na świecie. Polskie firmy bagatelizują cyberataki, ale jednocześnie zwiększają wydatki na obronę przed nimi. Firma doradcza PwC opublikowała raport na temat informatycznego bezpieczeństwa firm nad Wisłą.
Raport PwC: firmy zwiększają wydatki na cyberbezpieczeństwoGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Specjalista do spraw bezpieczeństwa Rafał Jaczyński: rodzime firmy coraz częściej padają ofiarą ataków (IAR)
  • Zdaniem szefa zespołu do spraw zarządzania ryzykiem w PwC, Piotra Urbana symulowane ataki hakerskie pokazują, że polskie firmy nie są dostatecznie zabezpieczone przed cyberprzestępczością (IAR)
  • Piotr Urban: przedsiębiorstwa wydają na bezpieczeństwo coraz więcej pieniędzy (IAR)
Czytaj także

Szefowie polskich przedsiębiorstw nie wiedzą, jak duże straty ponieśli w związku z atakami. Specjalista do spraw bezpieczeństwa w firmie doradczej PwC, Rafał Jaczyński wyjaśnia, że rodzime przedsiębiorstwa coraz częściej padają ofiarą ataków.

Według niego tegoroczne ataki na Giełdę Papierów Wartościowych i firmy energetyczne pokazują, że Polska znalazła się na celowniku grup hakerskich, które stają się coraz bardziej profesjonalne i korzystają z zewnętrznego finansowania.

"Polskie firmy nie są dostatecznie zabezpieczone przed cyberprzestępczością"
Zdaniem szefa zespołu do spraw zarządzania ryzykiem w PwC, Piotra Urbana symulowane ataki hakerskie pokazują, że polskie firmy nie są dostatecznie zabezpieczone przed cyberprzestępczością. Symulacje są wcześniej uzgadniane tylko z kierownictwem firmy i szefem działu bezpieczeństwa. Średni czas złamania zabezpieczeń wynosi 4 godziny. Piotr Urban dodaje, że testowane firmy wykrywają 10 procent symulowanych ataków.
Ekspert zwraca jednak uwagę, że przedsiębiorstwa wydają na bezpieczeństwo coraz więcej pieniędzy. W poprzednim roku w ramach budżetu na elektronikę, ankietowane firmy przeznaczyły 2,7 procent środków na bezpieczeństwo. W tym roku jest to już 5,5 procent. Eksperci zalecają utrzymanie takiego finansowania. To pozwoli nadrobić zaległości z poprzednich lat. Średnia wydatków na bezpieczeństwo dla całego świata wynosi niecałe 4 procent.

43 miliony naruszeń cyberbezpieczeńtwa
Zdobycie informacji na temat polskiego rynku jest trudne, ponieważ firmy nie przyznają się lub nie wiedzą, że padły ofiarą informatycznego przestępstwa. Uczestnicy światowego badania zadeklarowali, że odnotowali prawie 43 miliony naruszeń cyberbezpieczeńtwa. W Europie w ostatnim roku nastąpił wzrost liczby ataków o 41 procent. Według szacunków światowa gospodarka traci na działalności hakerskiej około 575 miliardów dolarów rocznie.
Badanie firmy doradczej PwC przeprowadzono wśród 9 tysięcy 700 członków kadry kierowniczej firm w 154 rajach. W polskiej części raportu przepytano 77 firm i organizacji. Są to przedstawiciele branż: finansowej, telekomunikacyjnej czy przemysłu.

IAR, awi