Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 19.12.2014

Oszustwa podatkowe kwitną. MF chce to zmienić

Prawie dziewięćdziesiąt procent strat podatkowych budżetu jest związanych z VAT, dlatego w przyszłym roku, przede wszystkim ten obszar, trafi pod lupę fiskusa.
Oszustwa podatkowe kwitną. MF chce to zmienićGlow Images/East News
Posłuchaj
  • VAT na celowniku. O nowych sposobach wali z oszustwami podatkowymi w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówi Jarosław Neneman, podsekretarz stanu, w Ministerstwie Finansów (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Takie wnioski płyną z przedstawionego przez resort finansów, Krajowego Planu Działań Administracji Podatkowej, na 2015 rok. Ministerstwo finansów wybrało 12 branż, o najwyższej skali  ryzyka, którym chce poświecić najwięcej uwagi.

Dłuższa lista towarów wrażliwych

Resort  uważa, że rozszerzona powinna zostać lista tzw. towarów wrażliwych. Handel nimi podlega rozliczeniom miesięcznym oraz odpowiedzialności solidarnej. Oznacza to, że kupujący ponosi odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe w VAT sprzedawcy. To procedura odwróconego VAT-u.

Ten mechanizm będzie miał szersze zastosowanie, wyjaśnia Jarosław Neneman, podsekretarz stanu,  w Ministerstwie Finansów. - W przyszłym roku planujemy rozszerzyć ten mechanizm solidarnej odpowiedzialności na srebro i platynę. Chcemy wprowadzić również szereg drobniejszych rozwiązań dotyczących kaucji gwarancyjnej i rozwiązania dotyczące odwróconego obciążenia. Mamy też kolejną grupę wyrobów czyli elektronikę użytkową. Branża bardzo nalega, bo poziom oszustw jest bardzo duży. Potwierdziły to dane z NBP, z których wynika, że Polska jest eksporterem telefonów komórkowych netto. Niewiele jednak słyszy się o produkcji polskich telefonów – wyjaśnia gość.

Problem dotyczy całej Unii Europejskiej

Popełnianiu oszustw związanych z VAT-em sprzyja liberalizacja na granicach krajów unijnych. - Źródłem tych dużych oszustw jest konstrukcja VAT w zakresie ustawy wewnątrzwspólnotowej, czyli handlu wewnątrzwspólnotowego. Nie mamy kontroli na granicach. Jeśli polska firma sprzedaje do Niemiec, to towar wychodzi ze stawką zero, czyli cały VAT jest zwrócony i dopiero niemiecka firma musi zapłacić. Niestety system jest bardzo podatny na oszustwa. Straty szacuje się na 200 mld euro, uczciwi podatnicy na tym cierpią – uważa rozmówca.

Rząd oczekuje, że w styczniu, Sejm zajmie się projektem, w sprawie  rozszerzenia procedury odwróconego VAT-u  na kolejne towary.

Elżbieta Szczerbak, abo