Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 22.01.2015

Nowe prawo naprawcze dla firm: bankrut otrzyma drugą szansę

Firmy, którym nie powiodło się na rynku mają dostać drugą szansę. 1-go czerwca w życie wejdzie nowe prawo upadłościowo-naprawcze, które wprowadzi, korzystne z punktu widzenia przedsiębiorców, rozwiązania potrzebne do restrukturyzacji zadłużonych podmiotów gospodarczych i uniknięcia ich kosztownej społecznie oraz ekonomicznie likwidacji.
Firmy, którym nie powiodło się na rynku mają dostać drugą szansę. 1-go czerwca w życie wejdzie nowe prawo upadłościowo-naprawczeFirmy, którym nie powiodło się na rynku mają dostać drugą szansę. 1-go czerwca w życie wejdzie nowe prawo upadłościowo-naprawczeGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Ustawodawca wprowadza rewolucyjne zmiany w prawie regulującym proces restrukturyzacji i upadłości firm. Bankructwo nie musi oznaczać wykluczenia z biznesu - dlaczego, wyjaśniają: Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej oraz wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
Czytaj także

– To bardzo potrzebne zmiany - mówi  Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. Jak wyjaśnia, w Polsce, gdy ktoś zbankrutuje, bardzo często nie wraca do biznesu, jest skreślony. Inaczej jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie porażka biznesowa nie przekreśla szans na rynku – mówi.

Ale, nowe prawo to nie wszystko. – Do tego potrzebna jest zmiana nastawienia, mentalności urzędników, przedsiębiorców, jak i bankowców – podkreśla Arendarski.

Rewolucyjne zmiany dotyczące restrukturyzacji, naprawy i upadłości firm

Zmian, które wejdą w życie 1-go czerwca jest wiele. Po pierwsze, prawnie zostaną rozdzielone te upadłości, które mają zakończyć się likwidacją, od tych, wobec których będzie wdrożone postępowanie naprawcze.  Co jeszcze? O tym wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj.

– Następuje zmiana definicji niewypłacalności, dostosowana bardziej do realiów ekonomicznych, a nie formalnych. Większa będzie elastyczność wierzycieli i dłużników co do wyboru formy restrukturyzacji – wymienia wiceminister.

Dodaje, że do tego dochodzi wzmocnienie pozycji tzw. aktywnych wierzycieli, aby ci pasywni nie blokowali procesu restrukturyzacji, z jednoczesnym zwiększeniem ochrony wierzycieli przed niekorzystnym działaniem dłużnika.

– W przypadku postępowania upadłościowego następuje zrównanie kategorii zaspokojenia Skarbu Państwa i wierzycieli prywatnych – podkreśla wiceminister.

Ponadto niektóre procedury zostaną zinformatyzowane, odbiurokratyzowane i uproszczone.

Obecnie w Polsce 80 procent upadłości to tak zwane upadłości likwidacyjne. Jedynie co piąta firma postanawia działać dalej po niezbędnej restrukturyzacji -ogłaszając upadłość układową.

Błażej Prośniewski, jk

/