Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 26.02.2015

Nowelizacja Ordynacji podatkowej: fiskus przestanie traktować nas jak potencjalnych przestępców?

Kancelaria Prezydenta i organizacja Pracodawcy RP apelują o pilne zmiany w prawie podatkowym. Chodzi o zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika, która znalazła się w prezydenckim projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej.
Posłuchaj
  • O zmianach w Ordynacji podatkowej mówili w radiowej Jedynce: prezydent Bronisław Komorowski, wiceminister finansów Izabela Leszczyna, szef Pracodawców RP Andrzej Malinowski i prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej rady Doradców Podatkowych /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Państwo powinno być uczciwe wobec podatników, mówił w grudniu prezydent Bronisław Komorowski.

- W praworządnym państwie nie może być tak, że skutki niejasnych regulacji, niedoskonałych są przerzucane na podatnika – mówił prezydent.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

Co więcej, podatnicy nie powinni być traktowani jak potencjalni oszuści, dodaje prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

- Traktuje się tego podatnika nie jako klienta, ale petenta z bardzo poważnym podejrzeniem popełnienia przestępstwa – mówi Andrzej Malinowski.

Ministerstwo Finansów: zasada niedoskonała i niepewna

Ministerstwo Finansów sceptycznie odnosi się do zasady rozstrzygania na korzyść podatnika i stoi na stanowisku, że jest ona niedoskonała i niepewna.

- Wątpliwości mogą właściwie dotyczyć jedynie ustalenia pewnego stanu faktycznego, w jakim się znajduje podatnik. To znaczy, czy rzeczywiście ma zapłacić ten podatek, czy dana ulga mu się należy. Organ podatkowy ma obowiązek wyjaśnić ten stan faktyczny. Jeśli stosować zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika, to pamiętając, że ta zasada musi iść razem z zasadą równowagi pomiędzy interesem publicznym a interesem podatnika. Interes publiczny to są wszyscy inni podatnicy - mówi wiceminister finansów Izabela Leszczyna.

Lepiej poczekać na nową Ordynację podatkową?

W ocenie Ministerstwa Finansów lepiej poczekać na zapowiadane stworzenie Ordynacji podatkowej od nowa, a to może się stać za 4 – 5 lat, przypomina szef Pracodawców RP.

- Dlaczego Ministerstwo Finansów proponowało w zależności od tego, na ile kasy brakowało w budżecie, kolejne zmiany w tej Ordynacji? I to takie krótkie, szybkie. Tym razem, kiedy wyraźnie mamy ucywilizować relacje pomiędzy fiskusem a podatnikiem, chciałoby poczekać na Ordynację, którą, jeżeli w ogóle ujrzymy, to za dobrych parę lat – mówi Andrzej Malinowski.

Wprowadzenie zasady przyniesie problemy budżetowe?

Wprowadzenie zasady rozstrzygania na korzyść podatnika może przynieść problemy budżetowe, ale może tez mieć pozytywne skutki, uważa prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej rady Doradców Podatkowych.

- Spodziewane środki finansowe mogą do budżetu nie wpłynąć, ale to jest zasada, która powinna wyeliminować dotychczasowe błędy. Najważniejszą przyczyną jest złe prawo podatkowe. Trzeba zmienić cały system, ale od czegoś trzeba zacząć. Być może wprowadzenie ad hoc tej zasady do istniejącego systemu spowoduje zachwianie pewnej równowagi, ale najwyższy czas, żeby zająć się budową systemu polskiego prawa podatkowego – mówi prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic.

Prezydencki projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej jest na etapie prac sejmowych. Poza nim mamy jeszcze dwa odrębne projekty: Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Gospodarki, a także Radę Konsultacyjną Prawa Podatkowego przy Ministerstwie Finansów i Komisję Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego.

Karolina Mózgowiec, awi