Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 05.10.2016

Zerwana umowa ws. Caracali: MON chce rekompensaty, zapowiada kolejny przetarg na helikoptery

MON zapowiada walkę o odszkodowanie od Airbusa oraz nowy przetarg na helikoptery dla polskiego wojska.
Posłuchaj
  • MON zapowiada walkę o odszkodowanie od Airbusa. Wiceminister obrony Bartosz Kownacki przekonywał dziennikarzy, że Polska będzie zabiegać o rekompensatę od koncernu zbrojeniowego./IAR/.
  • Radosław Domagalski-Łabędzki, wiceminister rozwoju, który odpowiadał za negocjacje z ramienia resortu powiedział IAR, że roczne negocjacje okazały się bezowocne. Wyjaśnił, że Airbus Helicopters usztywnił w ostatnim czasie swoje stanowisko, a jego propozycje nie mieściły się w polskim interesie ekonomicznym./IAR/.
  • Wicepremier Mateusz Morawiecki wyklucza, by Polsce groziły kary za zerwanie negocjacji w sprawie zakup śmigłowców Caracal. Minister rozwoju i finansów zapewnia też, że polsko-francuskie stosunki nie pogorszą się ze względu na fiasko negocjacji z Airbus Helicopters./IAR/
  • Mateusz Morawiecki dodał, że polsko-francuskie stosunki gospodarcze nie pogorszą się./IAR/.
Czytaj także

Ministerstwo Rozwoju zerwało negocjacje offsetowe z producentem śmigłowców Caracal, które miały być dostarczone polskiej armii.

Kontrakt miał opiewać na 13,5 miliarda złotych. Co najmniej tyle samo powinna wynieść wartość oferowanego offsetu.

MON chce rekompensaty od Airbusa

Wiceminister obrony Bartosz Kownacki przekonywał dziennikarzy, że Polska będzie zabiegać o rekompensatę od koncernu zbrojeniowego. " Mam wrażenie, że Airbus od początku negocjował w złej wierze i nie chciał zrealizować tego offsetu na warunkach, które wcześniej deklarował".- tłumaczy wiceminister obrony.

W następnym tygodniu zaplanowano w Warszawie polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premier Polski Beaty Szydło i prezydenta Francji Françoisa Hollande’a. Wiceminister przekonuje, że terminu zerwania negocjacji z Airbusem nie należy wiązać z tymi politycznymi rozmowami.

Polska zerwała negocjacje ws. offsetu gdyż propozycja Airbusa nie mieściła się w polskim interesie ekonomicznym

Radosław Domagalski-Łabędzki, wiceminister rozwoju, który odpowiadał za negocjacje z ramienia resortu powiedział IAR, że roczne negocjacje okazały się bezowocne. Wyjaśnił, że Airbus Helicopters usztywnił w ostatnim czasie swoje stanowisko, a jego propozycje nie mieściły się w polskim interesie ekonomicznym.


Czytaj więcej
caracal free 1200.jpg
Polska nie kupi jednak Caracali? Ministerstwo Rozwoju zerwało negocjacje

Wybór helikoptera dla polskiego wojska od nowa – będzie kolejny przetarg

"Kontynuacja procesu wyboru śmigłowca dla polskiej armii spoczywa teraz na ministerstwie obrony narodowej" - podkreślił.

Wiceminister obrony Bartosz Kownacki zapowiada kolejny przetarg, ale o terminie i szczegółach nie chce jeszcze mówić.

Francuskie konsorcjum Airbus Helicopters ze śmigłowcami Caracal zostało wskazane przez poprzednią ekipę rządzącą. Ówczesne kierownictwo MON w kwietniu ubiegłego roku poinformowało, że chce kupić od Francuzów 50 wielozadaniowych śmigłowców.

Morawiecki ws. śmigłowców Caracal: nie sądzę, by groziły nam kary

Nie sądzę, by groziły nam kary w związku z zakończeniem negocjacji umowy offsetowej z Airbus Helicopters ws. kontraktu na zakup śmigłowców Caracal – powiedział w środę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

"Nie sądzę, by groziły nam kary z powodu zamknięcia negocjacji. Każdy etap negocjacji dokładnie dokumentowaliśmy. Miałem nadzieję, że negocjacje zakończą się pozytywnie, ale ich proces przebiegał tak, a nie inaczej. Jesteśmy przekonani, że byliśmy fair wobec naszych partnerów" - powiedział dziennikarzom wicepremier Morawiecki, który uczestniczył w środę w uroczystości rozpoczęcia budowy fabryki baterii elektrycznych do samochodów firmy LG Chem w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem.

Caracale nie dla Polski. Ministerstwo Rozwoju zerwało negocjacje wielomiliardowej umowy

Źr. TVN24/x-news

Wicepremier przypomniał, że negocjacje trwały od września zeszłego roku. "Prowadziliśmy je solidnie i podchodziliśmy elastyczniej do naszego partnera. Jednak offset to offset, polega na tym, że przy bardzo dużym zakupie, a chodziło o kwotę ponad 13 mld zł, (...) chcieliśmy mieć też pewność, że będziemy mieli pewne wartości w Polsce związane z produkcją. Ta wartość nie była wystarczająca z naszej perspektywy (...). Bezpieczeństwo państwa wymagało, by powoli kończyć te negocjacje" - powiedział Morawiecki.

Negocjacje ws. offsetu rozpoczęły się 30 września 205 r.

Negocjacje umowy offsetowej rozpoczęły się 30 września ub.r. Jej zawarcie było warunkiem podpisania kontraktu o dostawie wiropłatów. W kwietniu 2015 r. MON w przetargu na 50 wielozadaniowych śmigłowców do końcowego etapu zakwalifikowało śmigłowiec H225M (wcześniejsze oznaczenie EC725) Caracal produkcji Airbus Helicopters (poprzednio Eurocopter).

Wielonarodowa europejska firma nie ma w Polsce zakładów związanych z produkcją wiropłatów, do grupy Airbus należą natomiast zakłady na warszawskim Okęciu. W razie wygranej w przetargu Airbus Helicopters zapowiadała montaż wiropłatów w Polsce i uruchomienie linii produkcyjnej w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi, firma deklarowała, że zamówienia będą związane nie tylko z kontraktem na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii.

Decyzja ws. Caracali budziła sprzeciwy nowego rządu

Decyzji sprzeciwiały się m.in. PiS i związki zawodowe działające w zakładach, których oferty zostały odrzucone – PZL Mielec należących do amerykańskiej korporacji Sikorsky z maszyną Black Hawk i PZL Świdnik będących własnością AgustaWestland (obecnie Leonardo Helicopters) proponujących maszynę AW149. Świdnik pozwał też Inspektorat Uzbrojenia MON i wniósł o zamknięcie postępowania bez wyboru oferty. W maju sąd pierwszej instancji oddalił pozew.

PiS zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przy przetargu, argumentując, że wymagania mogły preferować maszynę europejskiego koncernu. Posłowie PiS apelowali, by z podpisaniem umowy wstrzymać się do sformowania nowego rządu. Podobne stanowisko zajął SLD. Zastrzeżenia wyrażał również prezydent Andrzej Duda.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz na początku urzędowania podjął decyzję o przeglądzie postępowań dotyczących zakupów, w tym na śmigłowce. Resort miał sprawdzić, czy postępowania nie należy powtórzyć.

IAR, PAP, jk