Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 21.02.2017

Jednolity Plik Kontrolny: firmy mają czas do 27 lutego

Do 27 lutego mali i średni przedsiębiorcy muszą po raz pierwszy wysłać fiskusowi Jednolity Plik Kontrolny. Chodzi o informacje z ewidencji VAT w nowym elektronicznym formacie.
Posłuchaj
  • O obowiązkach związanych z JPK w radiowej Jedynce (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Czasu nie ma dużo, a wiedza na temat nowego obowiązku jest dość fragmentaryczna.

Nowe obowiązki

Ewidencję VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego od lipca zeszłego roku wysyłają już duże firmy. Teraz przyszedł czas na małe i średnie. A za rok tym obowiązkiem będą objęci także mikroprzedsiębiorcy.  

- Jednolity Plik Kontrolny jest strukturą logiczną za pomocą, której podatnicy są zobowiązani do przekazywania ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w jednolitej formie. Będzie ona umożliwiała organom podatkowym przeprowadzania kontroli krzyżowych, czyli porównanie transakcji przedstawionych przez jednego podatnika, z transakcjami przedstawionymi przez drugiego podatnika - wyjaśnia Michał Rodak, ekspert podatkowy z firmy Grant Thornton.

Prawo jest płynne

Dla dużych firm, które przecierały szlaki, dostosowanie się do nowego obowiązku nie obyło się bez problemów – zauważa Michał Borowski, ekspert Business Centre Club i partner w Crido Taxand.

- To są koszty. Dodatkowo struktura danych i ich szczegółowość, która ma być raportowana podlega zmianie, detale nadal się docierają – wyjaśnia.  

Łatwo nie będzie

Dla małych i średnich firm dostosowanie się do nowych wymogów może być jeszcze większym wyzwaniem

- Małe i średnie firmy w mniejszym stopniu korzystają z doradców, wykfalifikowanych informatyków, bardzo często mają systemy finansowo-księgowe gdzieś zainstalowane. Świadomość tego, że już na mnie ciąży obowiązek raportowania za styczeń 2017 roku nie jest duża – podkreśla gość.

Oprócz ewidencji VAT przedsiębiorcy muszą też na wezwanie wysyłać inne pliki, na razie dotyczy to dużych firm – mówi Michał Rodak.

- Struktura JPK VAT jest najprostsza. Znacznie bardziej skomplikowane są księgi rachunkowe. Zależy o jaki okres będzie wnioskował organ w przypadku kontroli, jeśli będzie to rok, to po pierwsze jest to bardzo duża baza danych, a po drugie swoje księgi rachunkowe przenieść do formatu wymaganego przez ministra finansów jest bardzo trudno – dodaje.

Trzeba pamiętać, że za niewysłanie danych w formacie JPK lub wysłanie ich po terminie przedsiębiorcy grozi kara finansowa.

Karolina Mózgowiec, abo