Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Walterska 24.04.2018

Ministerstwo Finansów zaczyna pracę nad uproszczeniem VAT-u

Zakończyliśmy pierwszy etap reformy systemu podatkowego i wyeliminowaliśmy najgorsze przestępstwa VAT. Zaczynamy pracę nad doszlifowaniem systemu, upraszczaniem skomplikowanej legislacji dot. stawek VAT – powiedział we wtorek w Gdańsku wiceminister finansów, Paweł Gruza.

Jakie plany ma Ministerstwo Finansów?

Wiceminister stwierdził, że zakończony został pierwszy etap reform, które miały wyeliminować najgorsze przestępstwa vat-owskie. - To uszczelnienie się udało – stwierdził. Teraz resort finansów „zaczyna pracę nad doszlifowaniem systemu". W pierwszej kolejności upraszczana ma być skomplikowana legislacja dotycząca stawek VAT. - Przedsiębiorcy czekają na uproszczenie tych przepisów – podkreślił wiceminister.

Komisja śledcza ds. VAT

Wiceminister pytany o zapowiadaną sejmową komisją śledczą ds. VAT zaznaczył, że „obywatelom należy się odpowiedź na pytanie, jakim cudem poprzednie rządy nie zajmowały się z dostateczną atencją problemem wyłudzeń vatowskich”. Zwrócił uwagę, że „tu nie chodzi o sytuacje, w której jakiś przedsiębiorca nie wpłaca jakiegoś podatku do budżetu, tylko chodzi o to, że przedsiębiorcy wpłacali podatek, a później ten podatek był kradziony przez przestępców przy pasywności państwa”.

Ile lat może potrwać zmniejszanie luki w ściągalności VAT do poziomu 7-8 proc., poseł Marcin Horała wyjaśnił, że kilka lat. - Rozszczelnienie systemu vatowskiego w Polsce zajęło ok. 4-5 lat, można więc domniemywać, że jego powtórne uszczelnienie potrwa tyle samo - powiedział Horała, rekomendowany przez PiS na szefa sejmowej komisji śledczej ds. VAT.

Czym zajmie się komisja? 

Projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT został złożony w Sejmie na początku kwietnia. Według projektu do zakresu działania komisji należy zbadanie i ocena prawidłowości oraz legalności działań oraz występowania zaniedbań i zaniechań w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT i podatku akcyzowego od grudnia 2007 r. do listopada 2015 roku. Horała uważa, że uchwała o powołaniu komisji może być podjęta na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

- Komisja musi powstać. Lekko licząc luka vatowska za lata 2008 - 2015 to jest mniej więcej 262 mld zł mniej w budżecie, przy założeniu wcześniejszego poziomu ściągalności, bo nigdy oszustw do zera nie da się wyeliminować” – stwierdził. 

PAP, NRG, kw