Logo Polskiego Radia
PAP
Michał Dydliński 04.11.2020

PARP zwróci część kosztów szkoleń i doradztwa. Zobacz, jak skorzystać z pomocy

Mikro-, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa mogą ubiegać się do 30 listopada tego roku o zwrot części kosztów usług szkoleniowych i doradczych wspomagających prowadzenie firmy w czasie pandemii - przypomina Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Maksymalna wysokość dofinansowania wynosi do 80 proc. kosztu usługi netto.

Pieniądze pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój i są przeznaczone dla przedsiębiorstw spełniających warunki uzyskania pomocy de minimis lub pomocy publicznej, które działają w branżach: finansowej, IT, motoryzacyjnej, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, odzysku materiałowego surowców, żywności wysokiej jakości, komunikacji marketingowej, telekomunikacji i cyberbezpieczeństwa, gospodarki wodno-ściekowej i rekultywacji, chemicznej, przemysłu lotniczo-kosmicznego, handlu oraz usług rozwojowych.

księgowa podatek 1200.jpg
Dwie trzecie firm tnie wydatki w czasie pandemii. Znamy nowy raport


"Pandemia COVID-19 pogorszyła sytuację niemal we wszystkich branżach, bez względu na rozmiar firmy. Projektem objęliśmy więc również duże przedsiębiorstwa. Muszą jednak działać w sektorach przemysłowych związanych z reindustrializacją, czyli takich jak IT, motoryzacja, odzysk materiałowy surowców, żywność wysokiej jakości czy sektor chemiczny lub lotniczo-kosmiczny" - powiedział, cytowany w komunikacie, Piotr Krasiński z PARP.

Wsparcie dla różnych branż

W komunikacie podano, że wstrzymanie globalnej produkcji aut i wszystkich powiązanych z tym działań spowodowało, że branża motoryzacyjna jest jedną z najbardziej dotkniętych kryzysem. W ramach programu PARP pracownicy z tego sektora mogą skorzystać ze szkoleń poświęconych efektywnej pracy zdalnej, marketingowi online czy wdrażaniu w firmie działań e-commerce.

Również sektor chemiczny stanął w czasie pandemii przed wielkim wyzwaniem, bo to on odpowiedzialny jest za dostarczenie niezbędnego zaplecza do walki z koronawirusem. Szkolenia dostępne dla tej branży obejmują, m.in. optymalizowanie procesów laboratoryjnych, doradztwo technologiczne i zarządzanie projektami B+R (badania i rozwój).

PARP wskazuje, że branżą, która też ucierpiała m.in. na skutek zaburzonych łańcuchów dostaw jest produkcja żywności wysokiej jakości. Wśród szkoleń oferowanych przez operatora znalazły się te związane z magazynowaniem i transportem w warunkach pandemii czy zarządzaniem kryzysowym w przypadku wystąpienia zakażenia w zakładzie.

Jak skorzystać z pomocy?

Aby wziąć udział w projekcie, należy wypełnić formularz rejestracyjny dostępny na stronie PARP. Operator, wybrany do obsługi danej branży skontaktuje się z przedsiębiorcą. Firma otrzyma również wsparcie w określeniu potrzeb edukacyjnych i wyborze odpowiedniej usługi.

PolskieRadio24.pl, PAP, md