Logo Polskiego Radia
Trójka
Anna Borys 20.06.2012

„Karanie dzieci za przestępstwa rodziców jest nie fair”

- Unia Europejska chce stworzyć wspólny nadzór nad sektorem bankowym, jednak jeśli nie ma to być tylko kolejna specjalna komisja Europa musi mieć też wspólny urząd skarbowy – twierdzi Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku.
Karanie dzieci za przestępstwa rodziców jest nie fairGlow Images/East News

Grecja wyszła z grupy na Euro, podczas gdy na razie w grupie euro zostaje. Jednak nawet korzystny dla wspólnej waluty wynik w niedzielnych wyborach w Helladzie nie gwarantuje jeszcze końca problemów. Teraz na szczycie G20 w Meksyku przywódcy Europy zapowiadają stworzenie wspólnego nadzoru systemu bankowego.

- Plany stworzenia wspólnego nadzoru i wspólnego funduszu gwarancyjnego wymagają także połączenia urzędów skarbowych, w przeciwnym razie to będzie tylko kolejna komisja w UE – twierdzi Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku.

Jego zdaniem jest to jednak fundamentalny krok do stworzenia wspólnej Europy.

- Obecnie Europejski Bank Centralny drukują pieniądze. Trzeba jednak pilnować, żeby zostały one dobrze wykorzystane – ostrzega prezes.

Polska nie jest w unii monetarnej, jednak 70 proc. naszego sektora bankowego to spółki córki instytucji zagranicznych. Jak w takiej sytuacji poradzą sobie banki działające w naszym kraju?

- Bezpośrednich perturbacji spodziewać się nie należy. Jednak kłopoty banków zagranicznych mogą przełożyć się na ograniczanie ekspozycji na rynki zagraniczne, takie jak Polska – wyjaśnia Sobieraj.

Jednak agencje ratingowe już zareagowały. Fitch obniżył ocenę BZW BK.

- Karanie dzieci za przestępstwo rodziców jest nie fair – mówi specjalista.

Zobacz rozmowę z Wojciechem Sobierajem:

W audycji "Salon Ekonomiczny Trójki i Dziennika Gazety Prawnej” również o rewolucji czekającej polski sektor bankowy.