Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 12.04.2013

Tak się marnuje czas w pracy

Ponad 90 procent Polaków wykorzystuje Internet w pracy do celów prywatnych. Na przeglądaniu stron niezwiązanych z pracą spędzamy nawet 2 godziny dziennie. Pracodawca traci na tym grube tysiące.
Klawiatura komputeraKlawiatura komputeraGlow Images/East News

Takie są wyliczenia jednej z wrocławskich firm, która sprawdziła, na co pracownicy marnują najwięcej czasu. Okazuje się, że najczęściej robimy zakupy, odwiedzamy portale społecznościowe i gramy w gry online. - Wchodzimy na Facebooka na 5 minut, ale pod koniec dnia okazuje się, że byliśmy na nim 15 razy po 5 minut - zauważa informatyk wdrażający w firmach nowe technologie.
Nic dziwnego, że potem trzeba zostać po godzinach, aby nadgonić pracę... albo pracuje się mniej efektywnie. Monika Zakrzewska z konfederacji Lewiatan podkreśla, że Polacy są najdłużej pracującymi w Europie, ale jeśli chodzi o efektywność to plasujemy się dużo niżej. - Przebywamy w pracy około 9 godzin, ale efektywnie pracujemy około 6 - mów ekspert.
Coraz częściej więc pracodawcy blokują dostęp do niektórych stron albo instalują programy do monitorowania intensywności pracy. - Pracownicy muszą się zgodzić na taki monitoring i muszą wiedzieć, że taki program został zainstalowany - przypomina informatyk.
Zresztą efektywnej pracy przeszkadzają też inne zajęcia: parzenie kawy, wyjście na papierosa, czy szukanie potrzebnych dokumentów w stercie papierów na biurku. Na te wszystkie dodatkowe czynności pracownicy przeznaczają 20 godzin miesięcznie, a pracodawcy tracą na tym 5 tysięcy złotych.
Posłuchaj całej relacji Agnieszki Jas.
(ag)